Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
void vypis(int pocet, int * pole) { for(int i=0; i<pocet; i++) { printf("%i", pole[i]); } }Prepsano do asm:
.486 .model flat,c .const frm byte "%i", 13, 10, 0 pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 pocet dword 9 .code extern printf:proc public main vypis: push ebp mov ebp, esp mov eax, 0 zacatek: cmp eax, [ebp+8] jae konec push eax push [ebp+12] push offset frm call printf add esp, 8 pop eax inc eax jmp zacatek konec: pop ebp ret main: push dword ptr pocet push offset pole call vypis add esp, 8 ret endNamisto toho mi to stale cykli a vypisuje 9. Poradi mi nekdo? dekuji.
Myslím že máš trochu hokej v tom jak funguje adresování. Například:
cmp eax, [ebp+8]
Nejen že máš blbě offset (proměnná "pocet" je na ebp+12, nikoliv +8), ale hlavně "[ebp+12]" vezme ze zásobníku adresu proměnné "pocet" nikoliv její hodnotu. Takže to musíš dereferencovat ještě jednou abys dostal co potřebuješ:
mov ecx, [ebp+12]
mov ecx, [ecx] ; ecx = pocet
Je dobrý si ten počet zjistit před cyklem a nechat třeba v ECX protože to je konstantní hodnota. Akorát jí budeš muset uložit před printf a pak obnovit, jinak o ni přijdeš.
Stejně tak pro counter (lokální proměnná 'i') použij ESI místo EAX - alespoň ti printf tu hodnotu nezničí:
mov esi, 0 ; esi = i (counter)
Podobně i tohle je nesmysl:
push [ebp+12]
Jednak pole je na EBP+8, za druhý [EBP+8] vezme ze zásobníku adresu začátku pole přičemž ty potřebuješ adresu toho konkrétního prvku v každém cyklu a za třetí musíš provést konverzi z bajtového pole na int než to znova plácneš na zásobník jako parametr pro printf. Když tuhle konverzi neuděláš vypíše ti to čtyři prvky pole najednou.
xor edx, edx mov ebx, [ebp+8] ; ebx = &pole mov dl, [ebx+esi] ; edx = pole[i] push edx ; parametry na zasobnik pro printf
S těmito radami už bys měl být schopen dát ten program dohromady. Kdyby ne ozvi se
1. Máš tam pole bytů místo intů.
místo
pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9použij
pole dword 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
2. Parametry máš ve špatném pořadí a místo počtu předáváš adresu.
místo
push dword ptr pocet push offset polepoužij
push offset pole push pocet
3. Vypisuješ adresu pole místo jeho jednotlivých prvků.
místo
push [ebp+12]použij třeba
mov esi, [ebp+12] ; adresa pole lea esi, [esi+eax*4] ; adresa prvku (pole + poradi * velikost) push [esi] ; hodnota prvku
Nezkoušel jsem to, ale mělo by to chodit.
Tiskni
Sdílej: