Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den, mám aplikaci napsanou v QT4 a 32 bitový systém. Potřeboval bych dvě věci:
1. Spustit tuto aplikaci na počítači s 64 bitovým systémem, kde je pouze QT3 a nemám root přístup.
2. Spustit tuto aplikaci na Windows, kde není nainstalované QT.
Neporadil by někdo, jak to nejlépe provést? Děkuji Radim
S 64-bit systemem ti moc neporadim, ale na widlich staci do adresare s tvym exe souborem nakopirovat Qt knihovny pro vsechny moduly, ktere jsi z Qt pouzil (core, gui, network, xml...) a navic jednu malou knihovnu mingwm10.dll, kterou najdes, kdyz si Qt4 nainstalujes nebo nekde na netu.
Takovy balik pak pujde spustit i na widlich bez instalace celeho Qt baliku. Doporucuju ale behem instalace nejak otestovat, zda dane knihovny uz nahodou v systemu nejsou...
a navic jednu malou knihovnu mingwm10.dll, kterou najdes, kdyz si Qt4 nainstalujes nebo nekde na netu.
Ne všichni kompilují QT aplikace na Windows pomocí minGW... Pokuď si program a QT skompilujete pomocí nějakého "nativního" kompilátoru (Visual studio), tak tahle knihovna není nutná.
To je mozne, v tom pripade tu knihovnu vubec nenajde.
BTW, nebyla integrace Qt do Visual Studia dostupna jen pro uzivatele komercni licence? Kdysi jsem se pokousel cele nekomercni Qt zkompilovat pomoci nmake, ale vzdy se to na necem zarazilo, takze nechapu, ze se s tim chce nekomu drbat
BTW, nebyla integrace Qt do Visual Studia dostupna jen pro uzivatele komercni licence?
Jestli si to dobře pamatuju, tak do verze QT 4.3 ano, ale existoval patch, kterej umožnil skompilovat i GPL verzi QT pomocí nmake. Od verze 4.4 to ale funguje "out-of-the-box".
Kdysi jsem se pokousel cele nekomercni Qt zkompilovat pomoci nmake, ale vzdy se to na necem zarazilo, takze nechapu, ze se s tim chce nekomu drbat
"Slušnej" SW by (na Windows obzvlášť) neměl záviset na žádných zbytečných knihovnách. Navíc jsou IMHO s minGW nějaký licenční problémy.
Díky za odpovědi. O tom statickém linkování jsem si něco našel, ale není mi úplně jasné, jak přesně to funguje a jak to provést. To pak ten program bude 32 bitový i 64 bitovém systému? Co se týče rad na Windows, tak nevím jak vytvořit ten exe soubor (Windows nemám). Ideální by bylo, kdybych prostě mohl vše potřebné naházet do jednoho adresáře a pak by stačilo něco jako ./configure, make, make install, případně nějaká obdoba na windows. Je něco takového možné? Nebo lze se tomu aspoň nějak přiblížit? Za jakékoliv nakopnutí budu vděčný.
Díky všem za rady, nakonec jsem to tedy vyřešil pro linux staticky a pro windows skompilováním a přihozením knihoven (v mém případě byla potřeba i mingwm10.dll).
Návody podle kterých jsem postupoval:
doc.trolltech.com/4.5/deployment.html
doc.trolltech.com/4.5/deployment-x11.html
doc.trolltech.com/4.5/deployment-windows.html
Tiskni
Sdílej: