Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
$COLUMNS
obvykle obsahuje počet sloupců. Stačí ji tedy přečíst pomocí getenv
. Nevím ale, nakolik je to přenosné.
#include <stdio.h> #include <term.h> #include <ncurses.h> int main() { int rows, cols; setupterm(NULL, fileno(stdout), (int*)0); rows = tigetnum("lines"); cols = tigetnum("cols"); printf("%dx%d\n", cols, rows); return 0; }Slinkovat s ncurses (
-lncurses
), v případě potřeby přidat include cestu (třeba -I/usr/include/ncurses
).
Osobně bych asi použil to, co je popsáno v man tty_ioctl. Dále by se daly využít ncurses, nicméně to je v tomhle případě asi overkill. A pak je tu ještě ta škaredá možnost se čtením proměnných prostředí $LINES a $COLUMNS :)
#include <stdio.h> #include <curses.h> int main(void) { setupterm(NULL, 1, NULL); printf("%d %d\n", tigetnum("cols"), tigetnum("lines")); return 0; }Je třeba linkovat s -lcurses. Jako další level se můžeš podívat na signál SIGWINCH, případně na celou knihovnu ncurses.
void vypis(FILE *fr) /* vypis souboru - fr musi být otevřen pro čtení v text */ { char c; int p_radek = 1; while (c = getc(fr), c !=EOF){ putchar(c); if (c == '\n') ++p_radek; if (p_radek == radek) { printf("%*s %ls", sloupcu / 2 + 2, "MORE"); p_radek = 1; while (getchar() == '\n') ; putchar(c); } } } void init(void) { if (setupterm(NULL, 1, NULL) != ERR) { sloupcu = COLS; radek = LINES; } }
Tiskni
Sdílej: