Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ahoj
Pisu ohledne takove "nevyznamne blbosti", ale zajimalo by me jak to funguje :) Pouzivam BASH a chtel bych se zeptat, jaktoze kdyz pustim binarku ./program ~/souborvhome.txt
, tak v programu je hodnota argumentu /home//user/souborvhome.txt
, ale kdyz ho pustim jako ./program ./souborvaktualnimadresari.txt
, tak v programu dostanu stejnou hodnotu ./souborvaktualnimadresari.txt
. Ocekaval bych, ze BASH ji take doplni na /cesta/aktualniho/adresare//souborvaktualnimadresari.txt
.
Kdyz teda potom treba funkce fopen chce otevrit soubor a zjisti, ze cesta je zadana ve formatu relativne od aktualniho adresari, tak jak zjisti kde je?
Ptam se proto, ze delam program, ktery ma ve stejne slozce jako spousteci binarka podslozku, kde jsou ulozene pluginy ve forme shared object souboru. A uzivatel muze pri spusteni programu vybrat, ktere pluginy pustit. Predstavoval bych si, ze to zada bud jako plugin.so
a program ho bude hledat v tom hlavnim ulozisti, nebo ho zada ve formatu ~/plugin.so
cili v jeho home slozce (tu bash doplni na absolutni, takze zde nebude problem), dalsi volba by mela byt ./plugin.so
(tady si prave nejsem jisty), takze aktualni adresar, nebo absolutni cesta (coz je taky uplne jasne)...
Diky moc, Tomas
HOME
, kterou na začátku nastaví na domácí adresář uživatele, pod nímž běží. Ale když si později změníte HOME
, bude vlnka expandovat na novou hodnotu proměnné HOME
.
Mno, ale zase
$ echo ~root /root
Takže se to asi nezískává z proměnné HOME. Spíš rovnou z /etc/passwd
Ale řeč byla o expanzi ~
, ne ~user
. To je dost podstatný rozdíl:
mike@unicorn:~> echo $HOME /home/mike mike@unicorn:~> echo ~ /home/mike mike@unicorn:~> echo ~mike /home/mike mike@unicorn:~> HOME=/tmp mike@unicorn:/home/mike> echo ~ /tmp mike@unicorn:/home/mike> echo ~mike /home/mike
Exportovat ji určitě nemusíte, protože tu expanzi provádí bash sám, ne až to echo (ať už builtin nebo externí). Co máte za verzi bashe? Navíc chování, které jsem demonstroval výše, odpovídá i dokumentaci:
If a word begins with an unquoted tilde character (`~'), all of the characters preceding the first unquoted slash (or all characters, if there is no unquoted slash) are considered a tilde-prefix. If none of the characters in the tilde-prefix are quoted, the characters in the tilde-prefix following the tilde are treated as a possible login name. If this login name is the null string, the tilde is replaced with the value of the shell parameter HOME. If HOME is unset, the home direc- tory of the user executing the shell is substituted instead. Other- wise, the tilde-prefix is replaced with the home directory associated with the specified login name.
(bash 3.2.39)
argv[0]
neobsahuje plnou cestu k programu. Pokud program nebude v cestě (tj. spouštěn z adresáře uvedeného v PATH
), lze ziskat z nultého parametru cestu k programu nalezením posledního lomítka, a pokud tam žádné není, omezuje se cesta na aktuální adresář. I relativní cesta stačí k nazelení souborů, které se nacházejí v adresáři programu. Podobnou službu udělá funkce dirname
(podle normy POSIX).
Horší je, pokud program bude v cestě, pak nultý parametr cestu neobsahuje. Potom nezbývá než cestu prohledat.
Pro Linux existuje snadné a přímočaré řešení: realpath("/proc/self/exe", NULL)
. Nevýhodou je, že /proc
nemusí na jiných systémech tento symbolický odkaz obsahovat. Lze použít i realpath(argv[0], buffer)
, což funguje stejně v Linuxu, FreeBSD i IRIXu, ale opět nejde o spolehlivou metodu, pokud je program v cestě. Navíc nelze spolehlivě rozhodnout, jak velký má být buffer
, obvykle to je PATH_MAX
, ale není to všude. Více uvádí manuálová stránka této funkce.
Tiskni
Sdílej: