Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam problem se Subversion 1.6.1, nemohu nic commitnout, at delam co delam, vzdycky to skonci takhle:
svn: Commit failed (details follow):
svn: Authorization failed
Používám OpenSuse 11.1, KDE 3.5, Subversion 1.6.1. Subversion server běží jako démon (nastaven v xinetd), parametr readonly, který tam je defaultně, jsem zrušil, je spouštěn s parametry: --root=/srv/svn/repos --inetd
Adresář /srv/svn/repos je nastaven komplet i pro zápis skupinou a ostatní, adresář se zdrojáky taky. Checkout i update funguje, commit nikoliv.
V svnserve.conf mám:
anon-access = none
auth-access = write
password-db = passwd
use-sasl = false
V souboru passwd mám:
uzivatel = heslo
Googlim uz dve hodiny a netusim co s tim.
Řešení dotazu:
Jeste dodatky - zkousel jsem anon-access = write, bohuzel bez efektu, stale Authorization failed. Ale stejne to musi zustat na heslo i pro cteni.
Subversion bezi pod uzivatelem svn / skupina svn, ve ktere jsem i ja sam.
Když ono to není tak jednoduché. V svnserve.conf
mám:
anon-access = none password-db = passwd authz-db = authz
V passwd
mám uživatele patr a jeho heslo. V authz
mám nagrantován plný přístup do celého repository (což bude patrně tvůj problém):
[/] petr = rw * =
Tak se na to ještě koukni. Jo — možná pomůže svn login
…
Bohuzel nepomohlo. Zajimave, ze vcera to asi pul dne fungovalo - ale potom po restartu to zase prestalo jit, aniz bych neco zmenil. Ja se z toho fakt uz zblaznim.
Tak po pulhodine neustalych pokusu meneni konfiguraku repozitare, zkouseni testovacich repozitaru, 100x restart svnserve to najednou zacalo jit. Bohuzel netusim proc to zase funguje. Po restartu to zase nepujde. Jdu udelat aspon nejakou praci dokud to jde.
Restart - stale to funguje. Nemam nejmensi tuseni proc.
Tak to ještě jednou vyzkoušej, jestli zabezpečení opravdu funguje (jestli máš přístup tam, kam potřebuješ a nemáš tam, kam nepotřebuješ). Když ne, tak bedeme pokračovat.
Tiskni
Sdílej: