O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Ahoj všem,
potřeboval bych pomoct s napsánim skriptu,který bude monitorovat vytíženost CPU a pokud najde proces který má,řekněme více jako 20% CPU,tak provede nějakou akci(tu už si nadefinuji sám).Jedná se o OS Solaris.
předem děkuji za hinty
Zkoušel jsi ps?
Vypíše proces, který nejvíce vytěžuje procesor, první sloupeček je vytížení, druhý PID procesu:
$ ps ax -o pcpu,pid --sort pcpu |tac |head -n 1 11.4 3885
Díky za hinty. vyřešil jsem první část problému.. napsal jsem skript:
if top | grep "xxx" ;then
....
else
.....
fi
což funguje.Ted ale ve spojitosti s tím řeším další věc.Potřbuji v jedné větvi udělat toto:
Zkopírovat naposledvy vytvořený soubor(log) ve složce..v té složce je těch souborů desítky,takže jak udělat aby se zkoppíroval jen jeden?A jak udělat aby při další kontrole tímto skriptem,se už daný log zbytečně nekopíroval..tz.jak udělat kontrolu že daný log je už zkoppírován?
díky
Nalezení souboru dle času posledního přístupu/modifikace/změny práv můžeš vyřešit pomocí stat:
#!/bin/bash newest_time=0 newest_file="" for file in *.log; do modification_time=$(stat --format='%Y' $file) if [ "$modification_time" -gt "$newest_time" ]; then newest_time=$modification_time newest_file="$file" fi done echo "Newest file = $newest_file"
Aby jsi log znovu nekopíroval, tak buď zkontroluj pokud to lze zda-li již v cíli neexistuje. Případně si někam ulož informaci o tom, že jsi soubor již zkopíroval např. touch název_logu.copy
.
díky za pomoc..kontrolu jestli je daný log už zkopírovaný jsem udělal..možná trochu složitěji než je potřeba,ale funguje to...ten skript co jsi napsal mám dát do větve(true)??
zatim ten skript vypadá takhle
zkr.verze :))
if top | grep "..."; then
if ls ./ | grep "..."; then
exit
else
....tady potřebuju udělat to kopírování naposled vytvořeného logu??
fi
else
exit
fi
asi to není nejhezčí,ale funguje to...což mi stačí..je to jen workarround
Tiskni
Sdílej: