Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Ahoj,
mam program napsany v C, jedna se o sitoveho demona, ktery dohled nad konkretni specifickou mnouzinou sluzeb.
Potreboval bych vsak mit moznost napsat doplnkove skripty(napr. v Perl), kteremu bych predal nejake informace (jedna se asi o 8 parametru, retezce a cisla), on by je vyhodnotill a vratil by mi odpoved(opet zpatky cca 3 promene, boolean, retezec a integer).
A druha otazka rovnou k tomuto, pokud bych chtel plugin ne ve forme scriptu, ale programu v C, jak toho dosahnu, to se udela nejaka fce v C, necham to zkompilovat do objecktu napr. neco.o , ale jak to pak pridam a provedu v tom jiz bezicim programu?
Diky vsem na nakopnuti dopredu ...
Zdravim,
ja osobne mam zkusenosti pouze s embeddingem Pythonu. Jeho pouziti je vcelku snadne, jednoduse se da i rozsirovat mnozina ceckovskych funkci volatelnych ze skriptu.
Vice informaci najdes treba tady:
Mozna je to ale jako chozeni s kanonem na vrabce - na to co potrebujes by mohlo stacit neco jednodusiho.
Co se tyce pluginu, na to se asi nejcasteji pouzivaji sdilene knihovny (*.so). Bezne jejich pouziti nahrazuje staticky linkovane knihovny (*.a), ale lze je nahravat volitelne za behu programu - to presne potrebujes.
Zkus si najit dokumentaci k funkcim dlopen(), dlsym() a dlclose().
Snad jsem te aspon trochu nasmeroval.
plugin_init() plugin_exit() plugin_get_functions_names() funkce1() funkce2() . . . funkceX()A ve vlastním programu používat dlopen(), dlerror(), dlclose() tak jak je popsáno třeba zde. Program který by používal tyto funkce se pak musí zkompilovat pomocí
gcc -rdynamic -o program program.c -ldl
(důležité je to -ldl). A plugin (tedy ten shared object) by se měl zkompilovat pomocí gcc -shared -nostartfiles -o plugin1 plugin1.c
moc dekuji, dlopen(), dlsym() a dlclose() je to co jsem hledal, dal uz si s tim poradim pres manual
Možná se Ti bude hodit článek: A Simple Loader Program for Plugins (dlopen, dlclose, dlsym, dlerror).
Tiskni
Sdílej: