Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Dobrý den,
Sanžím se (pomocí Pythonu) zprovoznit komunikaci s jistým HW zařízením, pomocí seriového portu. Jsem ve stavu, kdy dokáži na port zapisovat a HW bezproblému příjímá, ale potřeboval bych také, ale by program v Pythonu dokázal reagovat, když dostane od HW nějakou informaci.
Ke komunikaci používám pySerial. Mám takové malé GUI, kterým posílám informace HW a ten je přijímá, ale chtěl bych pro testovací účely, aby je HW poslal zpět. Ze strany HW to mám ošetřeno, ale nevím jak zachytávat zprávy v Pythonu, protože informace může přijít kdykoliv a jí na ni potřebuji reagovat.
Hledal jsem dlouho, ale našel jsem pouze nějaké řešení pomocí vícevláknové aplikace, což však neumím implementovat. Nenapadá prosím někoho nějaké jiné řešení jak odchytávat vstup? Popřípadě jak tedy využít více vláken a kde se o tom dozvědět nějaké informace?
Děkuji za každou odpověď...
A nebyl byste (popřípadě kdokoliv jiný) tak laskav a naznačil, jak by ta komunikace probíhala? Nedovedu si moc představit to probouzení. Kdybych měl hlavní proces s GUI a vytvořil vlákno, které by třeba čekalo na nějaký impuls na seriovém portu. Jak dát vědět tomu druhému, že se něco stalo a on na to má reagovat? Nebo si to špatně představuji?
Děkuji
GUI je v Tkinteru, nicméně se mi podařilo na webu najít nějakou ukázku terminálu ve wxPythonu a díky ní jsem to pochopil a zdárně implementoval. Jediné, co mě ještě trápí, jsou problémy s bufferem, respektive s posíláním zpráv z hardwaru (konkrétně jde o kit Arduino Decimilia). Zprávy jsou občas náhodně zalomeny na další řádek. Například pošlu-li číslo 123, tak ho přijmu jednou jako 123, jednou jako 12\n3 nebo 1\n23. Netuším čím to může být, ale zřejmě není problém na straně GUI.
Tak kdyby někdo řešil podobný problém:
Chyba byla ve špatné implementaci. Data jsem četl ve smyčce
while 1:
n = serial.read(1)
if n:
n = n + serial.read(n)
print n
a problém byl pravděpodobně způsoben tím, že jsem reagoval na stav bufferu dřív, než v něm byla všechna data. Tzn smyčka začínala a když se prováděl řádek n = serial.read(1), tak v bufferu byla uložena jen část řetězce.
Teď by mě ještě zajímalo jak vše zesynchronizovat. Napadlo mě použití nějakého odělovače (např.: dvojtečka, tečka, čárka nebo nějaký jiný málo používaný ASCII znak) a potom, když bude něco v bufferu, tak se bude číst, dokud nenarazím na daný znak. Napadá někoho lepší řešení?
No záleží na tom, jestli z toho HW chodí ASCII text, nebo nějaký binární svinstvo. Já jsem řešil podobný problém s bufferem na data, která jsem odesílal z jednočipu a coby ukončovací/oddělovací znak jsem používal 0x00.
Moc tomu tvému problému nerozumím. Možná by pomohlo sem hodit ukázku dat, která do toho portu tečou. Možná by taky nebylo od věci použít readline(), místo read(1) a pak to spojovat.
Pokud tomu ale rozumím správně, že ještě nemáš hotový protokol, kterým se bude komunikovat, pak bych doporučil jako oddělovač zpráv zvolit \n a pomocí toho readline() z toho portu číst po celých řádcích. Potom budeš moci třeba pomocí regulárních výrazů parsovat hodnoty v každé zprávě.
Tiskni
Sdílej: