Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den,
Sanžím se (pomocí Pythonu) zprovoznit komunikaci s jistým HW zařízením, pomocí seriového portu. Jsem ve stavu, kdy dokáži na port zapisovat a HW bezproblému příjímá, ale potřeboval bych také, ale by program v Pythonu dokázal reagovat, když dostane od HW nějakou informaci.
Ke komunikaci používám pySerial. Mám takové malé GUI, kterým posílám informace HW a ten je přijímá, ale chtěl bych pro testovací účely, aby je HW poslal zpět. Ze strany HW to mám ošetřeno, ale nevím jak zachytávat zprávy v Pythonu, protože informace může přijít kdykoliv a jí na ni potřebuji reagovat.
Hledal jsem dlouho, ale našel jsem pouze nějaké řešení pomocí vícevláknové aplikace, což však neumím implementovat. Nenapadá prosím někoho nějaké jiné řešení jak odchytávat vstup? Popřípadě jak tedy využít více vláken a kde se o tom dozvědět nějaké informace?
Děkuji za každou odpověď...
A nebyl byste (popřípadě kdokoliv jiný) tak laskav a naznačil, jak by ta komunikace probíhala? Nedovedu si moc představit to probouzení. Kdybych měl hlavní proces s GUI a vytvořil vlákno, které by třeba čekalo na nějaký impuls na seriovém portu. Jak dát vědět tomu druhému, že se něco stalo a on na to má reagovat? Nebo si to špatně představuji?
Děkuji
GUI je v Tkinteru, nicméně se mi podařilo na webu najít nějakou ukázku terminálu ve wxPythonu a díky ní jsem to pochopil a zdárně implementoval. Jediné, co mě ještě trápí, jsou problémy s bufferem, respektive s posíláním zpráv z hardwaru (konkrétně jde o kit Arduino Decimilia). Zprávy jsou občas náhodně zalomeny na další řádek. Například pošlu-li číslo 123, tak ho přijmu jednou jako 123, jednou jako 12\n3 nebo 1\n23. Netuším čím to může být, ale zřejmě není problém na straně GUI.
Tak kdyby někdo řešil podobný problém:
Chyba byla ve špatné implementaci. Data jsem četl ve smyčce
while 1:
n = serial.read(1)
if n:
n = n + serial.read(n)
print n
a problém byl pravděpodobně způsoben tím, že jsem reagoval na stav bufferu dřív, než v něm byla všechna data. Tzn smyčka začínala a když se prováděl řádek n = serial.read(1), tak v bufferu byla uložena jen část řetězce.
Teď by mě ještě zajímalo jak vše zesynchronizovat. Napadlo mě použití nějakého odělovače (např.: dvojtečka, tečka, čárka nebo nějaký jiný málo používaný ASCII znak) a potom, když bude něco v bufferu, tak se bude číst, dokud nenarazím na daný znak. Napadá někoho lepší řešení?
No záleží na tom, jestli z toho HW chodí ASCII text, nebo nějaký binární svinstvo. Já jsem řešil podobný problém s bufferem na data, která jsem odesílal z jednočipu a coby ukončovací/oddělovací znak jsem používal 0x00.
Moc tomu tvému problému nerozumím. Možná by pomohlo sem hodit ukázku dat, která do toho portu tečou. Možná by taky nebylo od věci použít readline(), místo read(1) a pak to spojovat.
Pokud tomu ale rozumím správně, že ještě nemáš hotový protokol, kterým se bude komunikovat, pak bych doporučil jako oddělovač zpráv zvolit \n a pomocí toho readline() z toho portu číst po celých řádcích. Potom budeš moci třeba pomocí regulárních výrazů parsovat hodnoty v každé zprávě.
Tiskni
Sdílej: