Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
Sanžím se (pomocí Pythonu) zprovoznit komunikaci s jistým HW zařízením, pomocí seriového portu. Jsem ve stavu, kdy dokáži na port zapisovat a HW bezproblému příjímá, ale potřeboval bych také, ale by program v Pythonu dokázal reagovat, když dostane od HW nějakou informaci.
Ke komunikaci používám pySerial. Mám takové malé GUI, kterým posílám informace HW a ten je přijímá, ale chtěl bych pro testovací účely, aby je HW poslal zpět. Ze strany HW to mám ošetřeno, ale nevím jak zachytávat zprávy v Pythonu, protože informace může přijít kdykoliv a jí na ni potřebuji reagovat.
Hledal jsem dlouho, ale našel jsem pouze nějaké řešení pomocí vícevláknové aplikace, což však neumím implementovat. Nenapadá prosím někoho nějaké jiné řešení jak odchytávat vstup? Popřípadě jak tedy využít více vláken a kde se o tom dozvědět nějaké informace?
Děkuji za každou odpověď...
A nebyl byste (popřípadě kdokoliv jiný) tak laskav a naznačil, jak by ta komunikace probíhala? Nedovedu si moc představit to probouzení. Kdybych měl hlavní proces s GUI a vytvořil vlákno, které by třeba čekalo na nějaký impuls na seriovém portu. Jak dát vědět tomu druhému, že se něco stalo a on na to má reagovat? Nebo si to špatně představuji?
Děkuji
GUI je v Tkinteru, nicméně se mi podařilo na webu najít nějakou ukázku terminálu ve wxPythonu a díky ní jsem to pochopil a zdárně implementoval. Jediné, co mě ještě trápí, jsou problémy s bufferem, respektive s posíláním zpráv z hardwaru (konkrétně jde o kit Arduino Decimilia). Zprávy jsou občas náhodně zalomeny na další řádek. Například pošlu-li číslo 123, tak ho přijmu jednou jako 123, jednou jako 12\n3 nebo 1\n23. Netuším čím to může být, ale zřejmě není problém na straně GUI.
Tak kdyby někdo řešil podobný problém:
Chyba byla ve špatné implementaci. Data jsem četl ve smyčce
while 1:
n = serial.read(1)
if n:
n = n + serial.read(n)
print n
a problém byl pravděpodobně způsoben tím, že jsem reagoval na stav bufferu dřív, než v něm byla všechna data. Tzn smyčka začínala a když se prováděl řádek n = serial.read(1), tak v bufferu byla uložena jen část řetězce.
Teď by mě ještě zajímalo jak vše zesynchronizovat. Napadlo mě použití nějakého odělovače (např.: dvojtečka, tečka, čárka nebo nějaký jiný málo používaný ASCII znak) a potom, když bude něco v bufferu, tak se bude číst, dokud nenarazím na daný znak. Napadá někoho lepší řešení?
No záleží na tom, jestli z toho HW chodí ASCII text, nebo nějaký binární svinstvo. Já jsem řešil podobný problém s bufferem na data, která jsem odesílal z jednočipu a coby ukončovací/oddělovací znak jsem používal 0x00.
Moc tomu tvému problému nerozumím. Možná by pomohlo sem hodit ukázku dat, která do toho portu tečou. Možná by taky nebylo od věci použít readline(), místo read(1) a pak to spojovat.
Pokud tomu ale rozumím správně, že ještě nemáš hotový protokol, kterým se bude komunikovat, pak bych doporučil jako oddělovač zpráv zvolit \n a pomocí toho readline() z toho portu číst po celých řádcích. Potom budeš moci třeba pomocí regulárních výrazů parsovat hodnoty v každé zprávě.
Tiskni
Sdílej: