Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Ahoj,
potrebuju udelat mensi aplikaci na mobilni telefon. Prenos aktualni polohy z mobilu na server. Nedavno jsem si vsiml, ze Nokia na nekterych tel. s Symbian umoznuje beh C++ Qt aplikaci. Nemate s tim prosim nekdo zkusenosti? Pripadne jak to vypada v porovnani s J2ME. Diky.
Tady se píše o úspěchu portování nějaké KDE hry...
Ahoj, C++ na Symbianu je cesta do pekel - zkus se radeji podivat na WRT.
Co konkretne je tou cestou do pekel?
U WRT se trochu obavam javascript, jestli budou dostupne vsechny funkce pristroje.
Zkousel si neco s WRT?
Kdyz uz clovek prekousne specificke aspekty C++ implementace pro Symbian (deskriptory, atd...), tak ma k dispozici rozhodne jedno z nejhorsich SDK, se kterym se clovek muze setkat... Obrovske problemy cekaji i pri vytvareni instalacnich baliku.
Ze zapisku jsem pochopil, ze ti jde konkretne o ziskani aktualni polohy a nahravani na server - to je pomoci WRT mozne.
No pomalu zacinam nad tim WRT uvazovat, ze by to stalo za pokus. teda nez dodelaji to QT . Ten objem prenesenych dat, to me taky napadlo, ale mozna by to vyresil primo mobil, ne?
Ted mam nejaky Sony Ericssonn a mam u GPRS pripojeni moznost komprese a komprese hlavicek. No urcite by to objemove nebylo jako u bin protokolu, ale zase na druhou stranu text protokol a dobry komunikacni server (IIS, Apache) ma taky sve vyhody.
moc se nesmej - nic obalovat nemusis - staci vyuzit JSON... prenasenych dat je minimum.
Neodsuzoval bych C++ jen diky tomu, ze Symbian C++ stavi na 12 letem konceptu, kterej byl uveden jeste pred standardem C++. Ta doba vypovida o tom, ze to asi nebude uplne spatnej koncept, ikdyz castokrat me take napada, ze by to napr. se stringama s tou granularitou nemusli prehanet. QT pro Symbian je jiny kafe, odpovidajici C++ dnesni dobe, bezi to pekne, apicko velmi podobne Qt pro desktop, nevyhods - zatim je to v prerelease verzi. WRT je skladacka, ktera si ziska priznivce, ale co jsem zatim videl, tak reakce takove aplikace jsou pomalejsi nez by bylo prijemne.
Samozrejme, ze ja neodsuzuji C++, ale zkostnately Symbian s temi vecmi okolo (SDK, "emulator", ...). Pravda, s tim Qt pro Symbian je to jine kafe, ale pokud clovek vytvari aplikaci + nejake pluginy, tak pak stejne byva dost velky problem s vytvarenim instalacniho baliku.
Tiskni Sdílej: