Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj,
potrebuju udelat mensi aplikaci na mobilni telefon. Prenos aktualni polohy z mobilu na server. Nedavno jsem si vsiml, ze Nokia na nekterych tel. s Symbian umoznuje beh C++ Qt aplikaci. Nemate s tim prosim nekdo zkusenosti? Pripadne jak to vypada v porovnani s J2ME. Diky.
Tady se píše o úspěchu portování nějaké KDE hry...
Ahoj, C++ na Symbianu je cesta do pekel - zkus se radeji podivat na WRT.
Co konkretne je tou cestou do pekel?
U WRT se trochu obavam javascript, jestli budou dostupne vsechny funkce pristroje.
Zkousel si neco s WRT?
Kdyz uz clovek prekousne specificke aspekty C++ implementace pro Symbian (deskriptory, atd...), tak ma k dispozici rozhodne jedno z nejhorsich SDK, se kterym se clovek muze setkat... Obrovske problemy cekaji i pri vytvareni instalacnich baliku.
Ze zapisku jsem pochopil, ze ti jde konkretne o ziskani aktualni polohy a nahravani na server - to je pomoci WRT mozne.
No pomalu zacinam nad tim WRT uvazovat, ze by to stalo za pokus. teda nez dodelaji to QT . Ten objem prenesenych dat, to me taky napadlo, ale mozna by to vyresil primo mobil, ne?
Ted mam nejaky Sony Ericssonn a mam u GPRS pripojeni moznost komprese a komprese hlavicek. No urcite by to objemove nebylo jako u bin protokolu, ale zase na druhou stranu text protokol a dobry komunikacni server (IIS, Apache) ma taky sve vyhody.
moc se nesmej - nic obalovat nemusis - staci vyuzit JSON... prenasenych dat je minimum.
Neodsuzoval bych C++ jen diky tomu, ze Symbian C++ stavi na 12 letem konceptu, kterej byl uveden jeste pred standardem C++. Ta doba vypovida o tom, ze to asi nebude uplne spatnej koncept, ikdyz castokrat me take napada, ze by to napr. se stringama s tou granularitou nemusli prehanet. QT pro Symbian je jiny kafe, odpovidajici C++ dnesni dobe, bezi to pekne, apicko velmi podobne Qt pro desktop, nevyhods - zatim je to v prerelease verzi. WRT je skladacka, ktera si ziska priznivce, ale co jsem zatim videl, tak reakce takove aplikace jsou pomalejsi nez by bylo prijemne.
Samozrejme, ze ja neodsuzuji C++, ale zkostnately Symbian s temi vecmi okolo (SDK, "emulator", ...). Pravda, s tim Qt pro Symbian je to jine kafe, ale pokud clovek vytvari aplikaci + nejake pluginy, tak pak stejne byva dost velky problem s vytvarenim instalacniho baliku.
Tiskni
Sdílej: