Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Dobry den, mam skript v pythonu, ktery vypisuje v pravidelnych intervalech urcite informace. Vystup skriptu presmeruji do souboru:
./script > output.txt
Soubor se vsak neaktualizuje hned, ale postupne se bufferuje po 4096 bajtech. Ja potrebuji tuto vlastnost vypnout. Vygooglil jsem si parametr -u. Kdyz spustim skript takto:
python -u script > output.txt
Tak pak vse funguje jak ma. Jenze takto ten skript nechci spoustet, proto jsem zkusil neco takoveho pridat na zacatek skriptu:
#!/usr/bin/env python -u
Jenze to pri spusteni rika:
/usr/bin/env: python -u: No such file or directory
Jeste jsem zkousel nastavit promennou PYTHONUNBUFFERED, ale take bezuspesne. Vim, ze mohu po kazde stdout operaci volat flush, ale to se mi nezda jako ciste reseni. Muzete mi prosim poradit?
#!/usr/bin/python -u
Dekuji, toto funguje, jenze ruzne distribuce mohou mit interpret umisteny jinde a pak nastane problem s prenositelnosti skriptu.
Tuším, že v Linuxových distribucích by to neměl být problém, pokud Ti to vadí, tak použij wrapper. Každopádně /usr/bin/env
je sice z balíčku coreutils
, ale mimo Linuxový svět Ti zase nic nezaručí, že env opravdu bude na uvedené cestě. Potom se navíc musí ošetřit spouštění správné verze Pythonu a dostupnost modulů, které skript využívá. Takže /usr/bin/env
oproti /usr/bin/python
si mohou směle podat ruce, protože existují zásadnější problémy.
BTW: Možná Tě bude zajímat diskuze: #!/usr/bin/env python vs. #!/usr/bin/python.
Vycetl jsem z toho dobre, ze na Linuxu to pres env nepujde? Nebo je tam i reseni, ktere jsem prehlidnul?
Případně existují ještě jiná řešení než je argument -u
:
Python output buffering:
# reopen stdout file descriptor with write mode # and 0 as the buffer size (unbuffered) sys.stdout = os.fdopen(sys.stdout.fileno(), 'w', 0)
Tiskni Sdílej: