OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobry den, mam skript v pythonu, ktery vypisuje v pravidelnych intervalech urcite informace. Vystup skriptu presmeruji do souboru:
./script > output.txt
Soubor se vsak neaktualizuje hned, ale postupne se bufferuje po 4096 bajtech. Ja potrebuji tuto vlastnost vypnout. Vygooglil jsem si parametr -u. Kdyz spustim skript takto:
python -u script > output.txt
Tak pak vse funguje jak ma. Jenze takto ten skript nechci spoustet, proto jsem zkusil neco takoveho pridat na zacatek skriptu:
#!/usr/bin/env python -u
Jenze to pri spusteni rika:
/usr/bin/env: python -u: No such file or directory
Jeste jsem zkousel nastavit promennou PYTHONUNBUFFERED, ale take bezuspesne. Vim, ze mohu po kazde stdout operaci volat flush, ale to se mi nezda jako ciste reseni. Muzete mi prosim poradit?
#!/usr/bin/python -u
Dekuji, toto funguje, jenze ruzne distribuce mohou mit interpret umisteny jinde a pak nastane problem s prenositelnosti skriptu.
Tuším, že v Linuxových distribucích by to neměl být problém, pokud Ti to vadí, tak použij wrapper. Každopádně /usr/bin/env
je sice z balíčku coreutils
, ale mimo Linuxový svět Ti zase nic nezaručí, že env opravdu bude na uvedené cestě. Potom se navíc musí ošetřit spouštění správné verze Pythonu a dostupnost modulů, které skript využívá. Takže /usr/bin/env
oproti /usr/bin/python
si mohou směle podat ruce, protože existují zásadnější problémy.
BTW: Možná Tě bude zajímat diskuze: #!/usr/bin/env python vs. #!/usr/bin/python.
Vycetl jsem z toho dobre, ze na Linuxu to pres env nepujde? Nebo je tam i reseni, ktere jsem prehlidnul?
Případně existují ještě jiná řešení než je argument -u
:
Python output buffering:
# reopen stdout file descriptor with write mode # and 0 as the buffer size (unbuffered) sys.stdout = os.fdopen(sys.stdout.fileno(), 'w', 0)
Tiskni
Sdílej: