Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Zdravím,
snažím se najít nějaký přiměřeně jednoduchý způsob jak se v programu, psaném v C, napojit na linuxovou konzolu, ze které byl program spuštěn. Jedná se o fullscreen aplikaci do které bych chtěl umístit virtuální konzolu pro účely ladění.
Budu vděčný za každý nápad.
Jde o to ziskat vsechny pripadne hlasky, ktere se zobrazuji v konzole, do programu, pro jejich zobrazeni. Neco podobneho jako maji nektery hry kde se napr. klavesou ~ zobrazi konzola hry, ja bych chtel ale zobrazit vypis hlasek prave ze standardniho vystupu STDOUT a STDERR. Urcite by slo presmerovat vystup programu do souboru, ale chtel bych aby vsechny hlasky sly vyhodnotit v programu a zaroven zobrazit v konzole. Domnivam se ze cesta by mohla vest pres uziti pipe, ale nemam s touto problematikou zkusenosti. Pro upresneni nejedna se o typicke presmerovani vystupu, spise o naklonovani vystupu.
Jestli to dobře chápu, je třeba odchytávat svá vlastní hlášení ?
Není lepší vyměnit fci „print“ (cout, cerr apod.) za fci která dělá dvě věci zapisuje někam a dělá výpis na stdout nebo stderr.
Je možné vytvořit pojemnovanou rouru viz wiki „named pipe“:
pomocí příkazu mkfifo mujstdout
- vznikne na disku a tváří se jako soubor.
a pak lze spusti mojeaplikace > mujstdout
a v aplikaci je možné číst mujstdout jako files (otevřít/přečíst vše/zavřít nebo číst ve smyčce?).
Používám to při ladění konsolové aplikace pomocí „Valgrind“.
cat
zobrazuji obsah v 2. termináluSamozřejmně na to mám skriptík :).
popen(3)
...
Tiskni
Sdílej: