Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Zdravím,
snažím se najít nějaký přiměřeně jednoduchý způsob jak se v programu, psaném v C, napojit na linuxovou konzolu, ze které byl program spuštěn. Jedná se o fullscreen aplikaci do které bych chtěl umístit virtuální konzolu pro účely ladění.
Budu vděčný za každý nápad.
Jde o to ziskat vsechny pripadne hlasky, ktere se zobrazuji v konzole, do programu, pro jejich zobrazeni. Neco podobneho jako maji nektery hry kde se napr. klavesou ~ zobrazi konzola hry, ja bych chtel ale zobrazit vypis hlasek prave ze standardniho vystupu STDOUT a STDERR. Urcite by slo presmerovat vystup programu do souboru, ale chtel bych aby vsechny hlasky sly vyhodnotit v programu a zaroven zobrazit v konzole. Domnivam se ze cesta by mohla vest pres uziti pipe, ale nemam s touto problematikou zkusenosti. Pro upresneni nejedna se o typicke presmerovani vystupu, spise o naklonovani vystupu.
Jestli to dobře chápu, je třeba odchytávat svá vlastní hlášení ?
Není lepší vyměnit fci „print“ (cout, cerr apod.) za fci která dělá dvě věci zapisuje někam a dělá výpis na stdout nebo stderr.
Je možné vytvořit pojemnovanou rouru viz wiki „named pipe“:
pomocí příkazu mkfifo mujstdout
- vznikne na disku a tváří se jako soubor.
a pak lze spusti mojeaplikace > mujstdout
a v aplikaci je možné číst mujstdout jako files (otevřít/přečíst vše/zavřít nebo číst ve smyčce?).
Používám to při ladění konsolové aplikace pomocí „Valgrind“.
cat
zobrazuji obsah v 2. termináluSamozřejmně na to mám skriptík :).
popen(3)
...
Tiskni
Sdílej: