Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Čau
Programuju Java Applet (pomocí JApplet) a nelíbí se mi implicitní ColorChooser tak sem si naprogramoval svůj. Nedělám s Javou moc dlouho.. no třídu svého ColorChooseru (MyColorChooser) jsem dal do speciálního souboru a protože v něm mám programovaných víc svýcho komponent tak sem to zabalil do třídy MyColors:
<code>
MyColors.java: public class MyColors{ public class MyColorChooser extends javax.swing.JPanel{ private SpectrumSlider Slider; ... public MyColorChooser(){ ... } ... } public class SpectrumSlider extends javax.swing.JLabel { float hue, saturation, brightness; int WIDTH, HEIGHT, SIDE, VERTICALBORDER; SpectrumSlider(){this(15, 180);} SpectrumSlider(int a, int b){ super(); ... } ... } ... }
</code>
Mno... a v souboru s hlavní třídou - MyJApplet.java mám kód
<code>
private MyColors.MyColorChooser ColorChooser
</code>
To funguje bez problémů.. Tohle však háže chybu <code> ColorChooser = new MyColors.MyColorChooser(); </code> C:\...\NetBeansProjects\MyJApplet\src\MyJApplet.java:110: an enclosing instance that contains MyColors.MyColorChooser is required Nevím co s tím, zdalipak se najde laskavá duše co poradí? Dííík..
Ne ze bych nekdy nejaky aplet napsal ... , ale sdruzovani trid se v jave resi pres baliky (ostatne nepouzivas defaultni balik, ze:). Plati co verejna trida, to soubor.
Vnorene tridy viz odpoved vyse. (Nemas k nim primy pristup, potreboval bys (statickou?) instanci vnejsi tridy, ktera by ti poskytla instanci tridy vnitrni -- to je to, co ti ta hlaska rika.)
Takze pokud to fakt nepotrebujes (neznam konkretne aplety), tak to dej do zvlastnich souboru v jednom baliku (cz.moje.utils whatever).
static
, můžete vytvářet jejich instance (analogicky k přístupu ke statickým proměnným nebo volání statických metod) nezávisle na tom, zda máte instanci vnější třídy. Samozřejmě pouze pokud k nim máte přístup, platí obvyklý význam slov public
, protected
, private
. Taková vnořená třída pak pochopitelně nemá přístup k instančním členům vnější třídy.
Vnořená třída, která není static
, se nazývá vnitřní třída a je součástí instance vnější třídy. Je to užitečné, ale pokud tomu člověk příliš nerozumí, měl by používat pravidlo každá vnořená třída bude static
. Zatímco u statických vnořených tříd má veřejný přístup (public
) často smysl, u vnitřních tomu tak nebývá, většinou jsou soukromé (private
) jenom pro potřeby vnějších tříd. Každopádně pokud je to opravdu potřeba, lze toto:
public class A { ... public class B { ... } } --- A a = new A(); A.B b = a.new B()Ovšem úpěnlivě vás prosím: NEDĚLEJTE TO!
Yep dík moc, stih sem na to přijít ještě včera :D Ale díky moc
Tiskni
Sdílej: