Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj, řeším situaci kdy mám cca 30MB XML soubor s tisíci dat a potřebuji jej rozparsovat, některá data upravit a následně - ideálně v jednom cyklu - naimportovat do předpřipravené tabulky v MySQL. Teoreticky nějaké cesty vím, ale řeším správnou cestu z pohledu výkonu (operační paměť, konektivita k DB, doba trvání skriptu, ...). Mohl by někdo prosím poradit jaký zvolit pro takový moloch nejvýkonnější XML parser (DOM v PHP5, SimpleXML, SAX ...) ? Další otázkou je zda se u každého importováného záznamu připojovat k MySQL zvlášť - nevím jak by to zvládlo perzistentní připojení - a taky zda se vyplatí využít prepared statements? Spíš takový průzkum jak na to jít opravdu nejlépe, aby nestrádal server, DB, ... Ještě poznámka : omezení hostingu jsou - max. execution time 360s a memory limit 75 - obávám se, že na jeden zátah to ani neudělám.
Díky
Osobně se mi pracuje líp s DOM, ale vim, že na tyhle věci optimální neni, tak sáhnu po SAXu. Po více záznamech to nějak určitě udělám, zkusim najít optimální počet. Naštěstí to bude takhle fungovat denně (resp. nočně :) a ta tabulka bude prázdná a vždycky se naplní od nuly znovu (přírustkově-úbytková metoda v tomhle případě není možná asi), tak s tím by problém být neměl. Záznamů bude něco kolem 13 tisíc, tak snad to do těch 6 minut projde.
Mě ještě napadlo si něco na ten import pouštět někde u sebe, na vlastním stroji, kde by člověk nemusel řešit maximální dobu běhu a memory limit. Pak z toho udělat normální SQL dump a ten přenést na hosting. Ale když teď píšete, že se to bude dělat nějak pravidelně...
Taky jsem si s touhle myšlenkou pohrával, ale právě ta denní pravidelnost vyžaduje prostě server + CRON a nestarat se o to.
Tiskni
Sdílej: