Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
potřebuji na rychlo vyrobit program v Javě do jednoho projektu. Javě moc nerozumím, tak mě berte s rezervou. Cílem je aby třída (momentálně definováno jako proměnné) obsahovala kód shell skriptů, které budou vzdáleným voláním zapsány na disk a spuštěny. Pokud však takový skript zapíšu do cílového adresáře (Linux, 32-bit, x86), obsahuje jeho kód mezeru (resp. znak NULL dle hexa editoru) za každým znakem.
Příklad:
(originální kód v Java třídě) this.file = "#!/bin/sh\n" + : : " lines=$(expr $(wc -l $TARGET|sed 's/^ *//'|cut -d \" \" -f 1) \"-\" 2)\n" + " head -n $lines $TARGET > $TEMP\n" + " cat $SOURCE >> $TEMP\n" + " tail -n 2 $TARGET >> $TEMP\n" + : :
(kód zapsaný do souboru) l i n e s = $ ( e x p r $ ( w c - l $ T A R G E T | s e d ' s / ^ * / / ' | c u t - d " " - f 1 ) " - " 2 ) h e a d - n $ l i n e s $ T A R G E T > $ T E M P c a t $ S O U R C E > > $ T E M P t a i l - n 2 $ T A R G E T > > $ T E M P
(kód zodpovědný za zápis stringu) File file = new File(this.script); DataOutputStream stream = new DataOutputStream(new FileOutputStream(file)); stream.writeUTF(this.install); // zkoušel jsem i writeChars -- žádná změna return 0;
Data shell skriptů nemohu umístnit mimo třídu. Ptám se tedy -- jak se zbavím mezer v souboru? A dále, existuje nějaká "lepší" možnost zápisu většího množství dat (podobně jako třeba v Perlu) do Stringu či jiné datové struktury (kterou pak vyplivnu do souboru), tak, abych nemusel každý řádek dávat do úvozovek a spojovat operátorem +...s tím, aby však zápis byl stejně přehledný.
Zdravim. V javadocu (java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/java/io/DataOutputStream.html) je popsáno jak se chovají jednotlivé metody. Ai by bylo výhodnější použít writeBytes(). Protože writeChars() a pravděpodobně i writeUTF() zapisuje znaky po 2 bytech.
Díky. Myslel jsem si správně, že právě tam bude problém. Po přepnutí editoru do UTF-16 se text zobrazil správně. K vyřešení mi pomohla následující metoda z diskuse u FAQ na jGuru:
/* convert from internal Java String Format -> UTF-8 encoded HTML/JSP-Pages */ public static String convertToUTF8(String s) { String out = null; try { out = new String(s.getBytes("UTF-8")); } catch (java.io.UnsupportedEncodingException e) { return null; } return out; }
Nyní string před zápisem překóduji na UTF-8 a je po problému.
OutputStreamWriter(OutputStream out) Creates an OutputStreamWriter that uses the default character encoding. OutputStreamWriter(OutputStream out, Charset cs) Creates an OutputStreamWriter that uses the given charset. OutputStreamWriter(OutputStream out, CharsetEncoder enc) Creates an OutputStreamWriter that uses the given charset encoder. OutputStreamWriter(OutputStream out, String charsetName) Creates an OutputStreamWriter that uses the named charset.
DataOutputStream
, ale Writer
, zde se konkrétně bude hodit PrintWriter
. Při vytváření je vhodné nadefinovat kódování souboru, jinak se použije kódování platformy (což bude správně, pokud je počítač, kde spouštíte program, zároveň cílovým počítačem pro skripty a je tam správně nastavené locale; ale je to nevhodné,pokud chcete výstupní kódování nějak řídit). DataOutputStream
slouží k serializaci Java objektů.
Tiskni
Sdílej: