Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
píši program v pythonu který ukládá určitá data do databáze (sqlite) a následně by měl vytvářet sestavy do pdf s využitím knihovny jagpdf (http://www.jagpdf.org/). Jako grafickou knihovnu používám gtk. Problém je v tom že mi jako sestava vyleze prázdná bílá stránka. Jako příčinu jsem určil knihovnu gtk neboť vytvořením dvou téměř totožných programů (jedná se v podstatě o Hello World z dokumentace) kde jeden obsahuje import knihovny gtk a druhý ne, my v prvém případě vygeneruje pouze prázdnou stránku, v druhém případě vrátí očekávaný výsledek. Nezáleží ani na pořadí importu jednotlivých knihoven.
#!/usr/bin/env python
#-*- coding: utf-8 -*-
import gtk
import jagpdf
doc = jagpdf.create_file("hello.pdf")
doc.page_start(597.6, 848.68)
doc.page().canvas().text(50, 800, "Hello, World!")
doc.page_end()
doc.finalize()
Používám python 2.6.2, jagpdf 1.3.33, a libgtk 2.12.8 na Ubuntu 9.04.
Kdybyste někdo měl jakýkoliv tip který by mě přivedl blíže k řešení byl bych vděčný.
Děkuji
Vas problem se mi nepovedlo zreplikovat. Na mem systemu je v obou pripadech vysledne PDF identicke. Uploadnete nekam to prazdne PDF nebo mi ho poslete na jarda at jagpdf.org.
Níže přikládám vygenerovaný pdf soubor (v tomto případě vygenerované na starším Ubuntu 8.10 s pythonem 2.5.2). ještě jsem to nezkoušel na systému windows - během dne to můžu zkusit.
Každopádně děkuji za Váš čas.
(Jenom poznámka: knihovnu jagpdf jsem instaloval nakopírováním souborů jagpdf.py a _jagpdf.so do adresáře /usr/lib/python<VERZE>/)
nyní jsem to ještě vyzkoušel na systému windows a tam je vše zdá se v pořádku...
Problem je v nastaveni locales - mate pravdepodobne cestinu. PyGtk pri importu zmeni c-runtime locales, coz bohuzel ovlivni i JagPDF a zpusobi generovani invalidnich PDF. Da se tedy rici, ze problem je na strane JagPDF, ktera by se mela chovat konzistentne bez ohledu na nastavene locales. Podstata problemu je popsana zde: http://www.python.org/dev/peps/pep-0331/.
Zkuste vasi aplikaci spustit takto:
$ env LC_ALL=C hello_world.py
popripade s nejakym jinym locale, ktere pro desetinou carku pouziva symbol . <tecka>.
děkuji za informace a částečné řešení (v případě malé testovací aplikace to funguje - u té větší ne -ale zatím jsem to moc nezkoumal) - nicméně pokud to ve windows funguje dobře tak to pro mě bude jen malá komplikace při vývoji.
Jinak je tato knihovna perfektní! Děkuji
OK. Vas dotaz jsem zde objevil vicemene nahodou - pokud narazite v budoucnu na nejaky dalsi problem s JagPDF, doporucuji smerovat pripadne dotazy na http://groups.google.com/group/jagpdf.
mě nějak nedošlo že autor rozumí česky :) a anglicky moc nevládku (tedy přečíst si kousek dokumentace to snad jo.. s pomocí stardicu...) ale něco napsat ...
každopádně díky
Tiskni
Sdílej: