Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
V mem programu nacitam obrazky (jpg, png). Tyto obrazky jsou uvnitr vysledneho .jar souboru, proto je nacitam takto:
imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename));
Pak jsem se rozhodl, ze dovolim uzivatelovi si nacist i vlastni obrazky, ktere ma ulozene nekde v filesystemu. Uzivatelovi tedy vybehne filechooser, on zvoli nejaky obrazek a jeho filename prijde do funkce, ktera obsahuje radek nahore. Jenze ten mi hodi chybu, ze obrazek nemuze najit. Na obrazky nacitane externe (mimo jar) mi funguje toto:
imageIcon = new ImageIcon(filename);
Proto jsem problem docasne (vim ze je to strasne prasarna) vyresil takto:
try { imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename)); } catch (NullPointerException ex) { imageIcon = new ImageIcon(filename); }
Ted jsem z toho ale zmateny, proc musim pouzivat dva ruzne zpusoby nacitani obrazku? Existuje nejaky zpusob, kdy je jedno jestli obrazek nacitam z jar nebo externe?
Konstruktor třídy ImageIcon přijímá URL což je váš filename
. Takže stačí udělat obecnou metodu:
ImageIcon icon = getImageIcon(URL filename);
Tato metoda přijme URL a načte ikonku z obecné URL. Před zavoláním metody dáte do filename jenom příslušnou URL, buď voláním getClass().getResource(filename)
a převedete na URL. Nebo z fileChooseru new URL(filename)
.
Vami popisovany zpusob funguje v prvnim pripade (getClass().getResource(filename)
), ale v pripade fileChooseru dostanu tuto chybu:
java.net.MalformedURLException: no protocol: /home/wikidog/Downloads/pict/tree.jpg
Dany radek vypada takto:
loadImage(new URL(fc.getSelectedFile().toString()));
File
má metodu toURI()
, z URI
získáte URL
voláním toURL()
. Váš kód je špatně, protože konstruktoru URL
se jako parametr předává textové url, ne cesta k souboru.
Jak se lisi textova url od cesty k souboru?
/etc/passwd
, URL je file:///etc/passwd
.
Tiskni
Sdílej: