Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jaká technologie myslíte že má větší perspektivu do budoucna ? Pokud pomineme finanční sitaci AMD a budeme se zabývat jen samotnými API a SDK.
Podle tohoto
http://www.pcper.com/article.php?aid=745&type=expert&pid=8 a
http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1408&pageID=5778
má IMHO ATI menší náskok. A podle tohoto jede stream na všech kartách ATI což u CUDY neplatí.
V GPU je obrovská síla, a možná nám jednou bude serveru nějaká GPU filtrovat spam nebo něco podobného
Díky za názory
U OpenCL vidím výhodu v přenositelnosti, ale podpora OpenCL u ATI je žalostná. Stejně to furt počítá CPU.
s DX se daj dělat i "normální" výpočty ?
+1 OpenCL
Snad to sa cim skor objavi, nech ten vykon mozu pouzivat i open-source aplikacie. CUDA nieje na projekt pod GPL pouzitelna.
No ono to dost casto neni jen o technologii. Nvidia udelal obrovsky kus prace, kdy Cudu perfektne zmedializovala a dostala do podvedomi sposty lidi a tim se chytly i firmy jako Dell a Supermicro. Do prichodu Nvidie s Cudou se dal udelt "domaci" superpocitac pouze z PS3 se Cellem, coz je mimo jineho omezeno 512 RAM. Nvidia ukazala "lidem", ze za 10kKc si muzou kopit superpocitac v Alzaci. Chytlo se toho spousta diplomek a dizertacek. Nvidia vcelku dobre podporuje vyvojare, takze jen prizivuje potencial jejiho reseni. Treba v breznu mela v Pze konferenci. Prevazna vetsina lidi kdo byla, tak se s velkou pravdepodobnosti chytnula (i ja). U ATI neco podobneho nevidim. Klidne muze mit lepsi reseni, ale kdyz ho neprotlaci mezi vyvojare, tak neuspeje.
Takze na tvou otazku, co budem mit vetsi perspektivu si troufnu tvrdit, ze Nvidia a jeji Cuda. Uz jen z toho duvodu, ze Dell se potrebuje dostat mezi IBM a HP s nejakym superpocitacem. Jelikoz sam nic nevyviji, tak musi najit partnera, kterymu k tomu dopomuze. IBM nebo HP mu tezko prodaji chipy, takze Nvidia s Cudou je pro nej dost spasa. Vykon to ma jako prase, takze hura na top500. Samozrejme, ze to neni jen o hrube sile, ale to PR uz nejak poresi
To že nvidia odvedla v tomoto kus práce je neoddiskutovatelné, ale žijeme (díky bohu) v krutém kapitalismu, takže si vyberu to co pro mne bude ve výsledku lepší. OpenCL vypadá lépe, ještě musím zjistit jak je to s podporou u ATI, chci si koupit noťase s atinou, takže potřebuji aby tam openCL běhalo
Tiskni
Sdílej: