Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, aku vhodnu datovu strukturu by som mal zvolit, ak chcem zapisat data typu:
8.7 = "retazec1"
8.8 ="retazec2"
Vzdy je cislo, ktore naslduje druhe cislo na ktorych pozicii lezy retazec. Nieco ako na pozicii dvojrozmerneho pola je zapisany retazec. Programovaci jazyk C#
Map<Integer, Map<Integer, String>>
so C# nemozem sluzit. Toto je vseobecne riesenie; mozno sa da usit lepsie, krajsie, rychlejsie, pamatovo nenarocnejsie riesenie, ak su zname dalsie fakty o udajoch: Kolko tych mapovani bude? Kolko bude klucov na prvej a druhej urovni? Kolko rozlicnych hodnot bude mat prva a kolko druha hodnota? Budu v sekvencii hodnot "diery"? Etc.
No, dokud nenapíšeš, co s těmi daty chceš dělat, tak ti tady s výběrem struktury nikdo neporadí. Způsobů je aspoň tisíc a každý je vhodný pro jiný účel. Toš tak… :-/
budem prechadzat hexa string po znakoch, nacitam poziciu x kde bude ulozena premena y, ktoru nasledne skonvertujem na int. Hodnote y bude odpovedat retazec, ktory nasledne ulozim do databazy. Priklad:
mam hex string: 123F
nacitam poziciu x = 0 na ktorej je ulozena hodnota y = 1. pozriem sa do statickej struktury, kde hodnota 1 bude odpovedat retazcu1.
OKi, takže ve výsledku se každý znak řetězce dostane do databáze?
Příklad:
řetězec "123F"
INSERT INTO db_test (val) VALUES ('1') / INSERT INTO db_test (val) VALUES ('2') / INSERT INTO db_test (val) VALUES ('3') / INSERT INTO db_test (val) VALUES ('15') / COMMIT /
Pochopil jsem to správně?
nie znak retazca ale to co bude ulozene v nom, uz som to vyriesil takto:
private static readonly string[][] data = new string[][]
{
// Type of CPU
new string[2] { "PIC", "ARM" },
// Type of Mem
new string[5] { "Unknown", "Tyco", "FLASH" },
...
};
cize pride mi redazec, z pozicie x = 0, vytiahnem y = 1, co odpoveda retazcu data[x][y] == "ARM", to databazy teda ulozim "ARM"
Ahá! Už je mi to jasné!
Jen drobná otázka: jak se bude pole inicializovat? Podle příkladu to vypadá na něco dynamického a né zrovna malého. Možná se to pole i inicializuje z databáze. V tom případě bych celou tuto logiku přesunul do databáze.
Přesouvání logiky do databáze je výsadou databázistů, které my, aplikační programátoři, v takovém případě s chutí ignorujeme
Já za tím vidím hloupou referenční integritu a číselníky. Žádná aplikační logika to není.
Ale na druhou stranu je pravda, že doteď jsem přesně nepochopil, co autor vlastně zamýšlí, takže je to bezpředmětné. :-/
Tiskni
Sdílej: