Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, nenapada vas proc se v JS zavedli "namespace" s teckou
frameworkXY.ui.Form
proc neni
frameworkXX_ui_Form
S tou teckou mi to pripada matouci, kdyz pres tecku se pristupuje k atributum objektu.
Stejne nemuzu v prg. pouzit
using frameworkXY.ui;
abych mohl psat jen
var xx = new Form ();
vzdy musim psat
var xx = new framework.ui.Form ();
Diky za nazory.
_
muze byt soucasti nazvu?var ui = framework.ui; var xx = new ui.Form();
Pretoze to nie su namespacy ako ich pozname z inych jazykov, ale vlastnosti/atributy objektu.
Presne to mam na mysli. Proc nazvou objekt, tridu, metodu
xx.bubla.Neco
misto
xx_bubla_Neco
a tecky by zustali pro pristup k atributum.
xx_bubla_Neco.Metoda1 ();
Kdyz chcou pouzit ty tecky tak s tim maji spousty komplikaci, jelikoz se jedna o objekt v objektu objektu atd.
Nechapu proc si to komplikuji.
???
Kdyz chcou pouzit ty tecky tak s tim maji spousty komplikaci, jelikoz se jedna o objekt v objektu objektu atd.A o jaké přesně komplikace jde? Já jen že mne žádná nenapadá. Jmenný prostor je prostě objekt, na tom není nic divného.
soubor AAA/UI/Button.js
function AAA_UI_Button ()
{
}
AAA_UI_Button.prototype.Metoda1 = function ()
{
};
AAA_UI_Button.prototype.Metoda2 = function ()
{
};
soubor AAA/UI/Label.js
function AAA_UI_Label ()
{
}
AAA_UI_Label.prototype.Metoda1 = function ()
{
};
AAA_UI_Label.prototype.Metoda2 = function ()
{
};
pouziti:
var btn1 = new AAA_UI_Button ();
var lbl1 = new AAA_UI_Label ();
btn1.Metoda1 ();
lbl1.Metoda2 ();
S trochou nadsazky mam dva soubory a v kazdem jednu tridu.
Coz mi pripada jasne. Zkuste to prepsat do teckove notace?
var AAA = { } AAA.UI = { } AAA.UI.Label = function() { } AAA.UI.Label.prototype.Metoda1 = function() { } var btn1 = new AAA.UI.Label() btn1.Metoda1()Nebo tak nějak, nejsem v objektovém modelu JavaScriptu úplně zběhlý, abych psal kód po paměti. Podle mě hledáte problém, kde není. Drobný dotaz: které řešení víc zasviní globální jmenný prostor?
Problem nehledam, jen mne tak napadlo se zeptat co si o tom mysli ostatni.
Rozhodne diky za vas nazor.
Co se tyce "zasvineni globalniho jmenneho prostoru".
To je nejaky problem, ze tam na jedne urovni bude
AAA_UI_Button
AAA_UI_Label
Kvuli rychlosti nebo kvuli cemu by to melo vadit?
Problem to nie je, ale zasvini sa tym globalny menny priestor. Potom v debugery vidite velke mnozstvo objektov zacinajucich na AAA_UI. Nic nebrani tomu, aby ste to tak pouzivali, ale vacsine ludi to vyhovuje s bodkovou notaciou, ako mozete vidiet v najznamejsich knizniciach. Ak je to s bodkovou notaciou, tak sa da velmi dobre vyuzivat this.
On je problém hlavně v tom, že javascript je úplně odlišný od jazyků jako je Java, C/C++, Php. Bohužel všichni se snaží používat postupy z těchto jazyků i v Javascriptu a to je chyba. Dám příklad jak pracovat OOP v Javascriptu. Jde o to co nejvíce využít toho, že javascript ma closures.
var ui = {};
//neco jako trida v javascriptu
var ui.Button = function (name) {
return {
getName : function () {
return name;
};
}
};
var objectButton = ui.Button('nazev');
objectButton.getName();
Tiskni
Sdílej: