Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Je nějak možné zmrazit pythoní proces a pak ho post-mortem "debugovat", podívat se na stack trace, parametry volání, lokální proměnné (vrátane nadřazených framů)? Něco podobného jako když v C/C++ programu zavoláte abort(), ono to hodí coredump, z kterého lze zjistit nějaké informace via gdb.
Jde o tohle: na jediném stroji občas nastane podivná race condition (jinde nenastává), kterou je velmi těžké zreplikovat. Je sice možné zjistit, že nastala, zalogovat, jenže to nestačí.
Nápady k tomu jsem měl zatím jenom dva, ale žádný není ideální:
První možnost je příliš low-level (zjišťování jaký pythoní kód se vlastně vykonává).
Daný race-condition nastane cca 10-20 krát za den, při druhé možnosti buď člověk musí čekat nebo jich má mnoho.
Víte o nejakém jednodušším řešení?
V podobných situacích občas může pomoct pustit interpret pythonu s parametrem -i (interactive). Když program skončí, pustí se pythonní konzole a je možné se v tom rýpat, protože všechny objekty zůstanou beze změny.
Ale to asi znáš.
python -m pdb myscript.pya dále se píše že: When invoked as a script, pdb will automatically enter post-mortem debugging if the program being debugged exits abnormally. After post-mortem debugging (or after normal exit of the program), pdb will restart the program. Automatic restarting preserves pdb's state (such as breakpoints) and in most cases is more useful than quitting the debugger upon program's exit. New in version 2.4: Restarting post-mortem behavior added. Takže by to možná mohlo pomoci, ale já jsem nikdy takhle neladil, to si radši přidám nějaký ten
print
navíc Tohle jde AFAIK s kazdym trocha lepsim pythonim debuggerem. Problematicky skript je spusten automaticky cronem stovky krat denne, co dela cekani na vyskyt race condition neprijemny. Zatim jsem pridal dalsi logging hlasky aby bylo aspon videt kdy chyba nastane prvne (jestli to dela C/C++ kod nebo pythoni kod).
Jinak zatim jsem zjistil, ze dumpnutni kompletniho stavu pythoniho procesu zadny nastroj nedokaze (vyjma coredump).
Po kratkem pruzkumu jsem zjistil, ze by slo naprogramovat nastroj co by to umel jako nadstavbu GDB. Nejake info:
Bohuzel je to prace tak na mesic, co nemam.
Ale nasel jsem jeste CryoPID projekt, ktery pry umi zmrazit proces. Tak to vyzkousim a uvidim.
Treti moznost by byla udelat si jednoducheho daemona , ktereho by procesy zavolaly, kdyby zjistili poruseni invariantu. Ten by je uspal (procesy by cekaly na odpoved). Daemon by se ovladal z command line, mohl by "odekmknout" uspany proces a hodit ho remote debuggeru, nechat pokracovat, atd.
Ja nejvic doufam ze CryoPID bude fungovat To by se hodilo i v jinych pripadech.
Tiskni
Sdílej: