Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Je nějak možné zmrazit pythoní proces a pak ho post-mortem "debugovat", podívat se na stack trace, parametry volání, lokální proměnné (vrátane nadřazených framů)? Něco podobného jako když v C/C++ programu zavoláte abort(), ono to hodí coredump, z kterého lze zjistit nějaké informace via gdb.
Jde o tohle: na jediném stroji občas nastane podivná race condition (jinde nenastává), kterou je velmi těžké zreplikovat. Je sice možné zjistit, že nastala, zalogovat, jenže to nestačí.
Nápady k tomu jsem měl zatím jenom dva, ale žádný není ideální:
První možnost je příliš low-level (zjišťování jaký pythoní kód se vlastně vykonává).
Daný race-condition nastane cca 10-20 krát za den, při druhé možnosti buď člověk musí čekat nebo jich má mnoho.
Víte o nejakém jednodušším řešení?
V podobných situacích občas může pomoct pustit interpret pythonu s parametrem -i (interactive). Když program skončí, pustí se pythonní konzole a je možné se v tom rýpat, protože všechny objekty zůstanou beze změny.
Ale to asi znáš.
python -m pdb myscript.pya dále se píše že: When invoked as a script, pdb will automatically enter post-mortem debugging if the program being debugged exits abnormally. After post-mortem debugging (or after normal exit of the program), pdb will restart the program. Automatic restarting preserves pdb's state (such as breakpoints) and in most cases is more useful than quitting the debugger upon program's exit. New in version 2.4: Restarting post-mortem behavior added. Takže by to možná mohlo pomoci, ale já jsem nikdy takhle neladil, to si radši přidám nějaký ten
print
navíc Tohle jde AFAIK s kazdym trocha lepsim pythonim debuggerem. Problematicky skript je spusten automaticky cronem stovky krat denne, co dela cekani na vyskyt race condition neprijemny. Zatim jsem pridal dalsi logging hlasky aby bylo aspon videt kdy chyba nastane prvne (jestli to dela C/C++ kod nebo pythoni kod).
Jinak zatim jsem zjistil, ze dumpnutni kompletniho stavu pythoniho procesu zadny nastroj nedokaze (vyjma coredump).
Po kratkem pruzkumu jsem zjistil, ze by slo naprogramovat nastroj co by to umel jako nadstavbu GDB. Nejake info:
Bohuzel je to prace tak na mesic, co nemam.
Ale nasel jsem jeste CryoPID projekt, ktery pry umi zmrazit proces. Tak to vyzkousim a uvidim.
Treti moznost by byla udelat si jednoducheho daemona , ktereho by procesy zavolaly, kdyby zjistili poruseni invariantu. Ten by je uspal (procesy by cekaly na odpoved). Daemon by se ovladal z command line, mohl by "odekmknout" uspany proces a hodit ho remote debuggeru, nechat pokracovat, atd.
Ja nejvic doufam ze CryoPID bude fungovat To by se hodilo i v jinych pripadech.
Tiskni
Sdílej: