Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Čest,
když naprogramuju prográmek a použiju hlavičkové soubory z linuxu, musím výsledný program mít jako open source (licence) ?
Čest,
chci použít hlavičkové soubbory jádra, dělám toiž takový malý experiment(vytvářím OS) a nechce se i psát nové hlav. soubory
použij freebsd, nikdy nepoužívej GPL kód v něčem, co chtěš dělat komerčně, jen si tím zkomplikuješ život. I když myslím, že to asi nemš šanci dokončit, takže je to jedno :)
Tvrdím, že GPL software se neuzavírá, viz otázka
no, on se snad ani neprodava, nebot to licence zakazuje.
pokud nekdo ma trzby na prodeji GPL software, neni to za software, ale za nabidnuty support, viz enterprise edice linuxu (napr. RED HAT)
no, asi ano. jsem si ted uvedomil taky software vytvoreny podle smlouvy o dilo, nebo jakykoli software vytvoreny podle autorskeho zakona. tam je vlastne prodej mozny a dokonce i v pripade GPL licence.
Dobre kravinium. Takze RedHat ma nesmyslny obchodni model?
nebo si koupit proprietární licenci a svoje úpravy si třeba nakrásně nechat pro sebe.Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.
No, GPL software sice v principu prodávat lze, ale nemá to moc smysl, protože ten, kdo ho koupí, ho pak může šířit zadarmoVem to takhle - jsem firma, co si koupila GPL software na zakázku, stál mě (je to levnej software) milion korun. Myslíš, že první věc, která mě napadne, je šířit ho dál zadarmo? Z mého pohledu ho klidně budu dál šířit, ale jenom v případě, že mi za to někdo pěkně zaplatí. Z pohledu autora SW je nepříjemné, že zákazník může SW prodávat dál, na druhou stranu u zakázkového softwaru stejně nebude moc zájemců, takže cena bude pravděpodobně kalkulována tak, že se ta věc musí vyplatit, i když se prodá jednou (s tím, že některé části lze využít opakovaně třeba) Jediné, čemu GPL opravdu brání, co se prodeje SW týče, jsou sviňárny typu na každý počítač jedna licence, čím víc klientů, tím víc peněz za licenci na server a podobný hovadiny à la Moft.
Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.To je pravda. MySQL nebyl nejlepší příklad, ale vzal jsem ho, protože je to asi nejznámější duálně licencovaný soft. Napsal jsem používat buďto podle GPL, a do toho spadá nutnost distribuovat zdrojáky pouze když se ten software vůbec distribuuje. Měl jsem to tam napsat explicitně, uznávám. K tomu zbytku: zakázkový software je jiný svět, autor psal vytvářím OS, takže jsem to neřešil.
Tak díky radši se na ten OS vyprdnu, neměl bych tržbu
+1
Tiskni
Sdílej: