Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Čest,
když naprogramuju prográmek a použiju hlavičkové soubory z linuxu, musím výsledný program mít jako open source (licence) ?
Čest,
chci použít hlavičkové soubbory jádra, dělám toiž takový malý experiment(vytvářím OS) a nechce se i psát nové hlav. soubory
použij freebsd, nikdy nepoužívej GPL kód v něčem, co chtěš dělat komerčně, jen si tím zkomplikuješ život. I když myslím, že to asi nemš šanci dokončit, takže je to jedno :)
Tvrdím, že GPL software se neuzavírá, viz otázka
no, on se snad ani neprodava, nebot to licence zakazuje.
pokud nekdo ma trzby na prodeji GPL software, neni to za software, ale za nabidnuty support, viz enterprise edice linuxu (napr. RED HAT)
no, asi ano. jsem si ted uvedomil taky software vytvoreny podle smlouvy o dilo, nebo jakykoli software vytvoreny podle autorskeho zakona. tam je vlastne prodej mozny a dokonce i v pripade GPL licence.
Dobre kravinium. Takze RedHat ma nesmyslny obchodni model?
nebo si koupit proprietární licenci a svoje úpravy si třeba nakrásně nechat pro sebe.Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.
No, GPL software sice v principu prodávat lze, ale nemá to moc smysl, protože ten, kdo ho koupí, ho pak může šířit zadarmoVem to takhle - jsem firma, co si koupila GPL software na zakázku, stál mě (je to levnej software) milion korun. Myslíš, že první věc, která mě napadne, je šířit ho dál zadarmo? Z mého pohledu ho klidně budu dál šířit, ale jenom v případě, že mi za to někdo pěkně zaplatí. Z pohledu autora SW je nepříjemné, že zákazník může SW prodávat dál, na druhou stranu u zakázkového softwaru stejně nebude moc zájemců, takže cena bude pravděpodobně kalkulována tak, že se ta věc musí vyplatit, i když se prodá jednou (s tím, že některé části lze využít opakovaně třeba) Jediné, čemu GPL opravdu brání, co se prodeje SW týče, jsou sviňárny typu na každý počítač jedna licence, čím víc klientů, tím víc peněz za licenci na server a podobný hovadiny à la Moft.
Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.To je pravda. MySQL nebyl nejlepší příklad, ale vzal jsem ho, protože je to asi nejznámější duálně licencovaný soft. Napsal jsem používat buďto podle GPL, a do toho spadá nutnost distribuovat zdrojáky pouze když se ten software vůbec distribuuje. Měl jsem to tam napsat explicitně, uznávám. K tomu zbytku: zakázkový software je jiný svět, autor psal vytvářím OS, takže jsem to neřešil.
Tak díky radši se na ten OS vyprdnu, neměl bych tržbu
+1
Tiskni
Sdílej: