Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Čest,
když naprogramuju prográmek a použiju hlavičkové soubory z linuxu, musím výsledný program mít jako open source (licence) ?
Čest,
chci použít hlavičkové soubbory jádra, dělám toiž takový malý experiment(vytvářím OS) a nechce se i psát nové hlav. soubory
použij freebsd, nikdy nepoužívej GPL kód v něčem, co chtěš dělat komerčně, jen si tím zkomplikuješ život. I když myslím, že to asi nemš šanci dokončit, takže je to jedno :)
Tvrdím, že GPL software se neuzavírá, viz otázka
no, on se snad ani neprodava, nebot to licence zakazuje.
pokud nekdo ma trzby na prodeji GPL software, neni to za software, ale za nabidnuty support, viz enterprise edice linuxu (napr. RED HAT)
no, asi ano. jsem si ted uvedomil taky software vytvoreny podle smlouvy o dilo, nebo jakykoli software vytvoreny podle autorskeho zakona. tam je vlastne prodej mozny a dokonce i v pripade GPL licence.
Dobre kravinium. Takze RedHat ma nesmyslny obchodni model?
nebo si koupit proprietární licenci a svoje úpravy si třeba nakrásně nechat pro sebe.Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.
No, GPL software sice v principu prodávat lze, ale nemá to moc smysl, protože ten, kdo ho koupí, ho pak může šířit zadarmoVem to takhle - jsem firma, co si koupila GPL software na zakázku, stál mě (je to levnej software) milion korun. Myslíš, že první věc, která mě napadne, je šířit ho dál zadarmo? Z mého pohledu ho klidně budu dál šířit, ale jenom v případě, že mi za to někdo pěkně zaplatí. Z pohledu autora SW je nepříjemné, že zákazník může SW prodávat dál, na druhou stranu u zakázkového softwaru stejně nebude moc zájemců, takže cena bude pravděpodobně kalkulována tak, že se ta věc musí vyplatit, i když se prodá jednou (s tím, že některé části lze využít opakovaně třeba) Jediné, čemu GPL opravdu brání, co se prodeje SW týče, jsou sviňárny typu na každý počítač jedna licence, čím víc klientů, tím víc peněz za licenci na server a podobný hovadiny à la Moft.
Svoje úpravy si můžu nechat pro sebe i u GPL programu; zveřejnit je musím jenom v případě, že upravené MySQL budu šířit dál.To je pravda. MySQL nebyl nejlepší příklad, ale vzal jsem ho, protože je to asi nejznámější duálně licencovaný soft. Napsal jsem používat buďto podle GPL, a do toho spadá nutnost distribuovat zdrojáky pouze když se ten software vůbec distribuuje. Měl jsem to tam napsat explicitně, uznávám. K tomu zbytku: zakázkový software je jiný svět, autor psal vytvářím OS, takže jsem to neřešil.
Tak díky radši se na ten OS vyprdnu, neměl bych tržbu
+1
Tiskni
Sdílej: