Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím, chtěl bych si vytvořit program pro používání mobilu z notebooku přes Bluetooth. Zatím jsem ale nenašel žádný pokročilejší návod na používání BlueZ. Mám
people.csail.mit.edu/albert/bluez-intro/
ale tam jsou jen úplné základy. Kam dál?
Z tohodle sem čerpal já když sem psal komunikaci mezi PC a mobilem: people.csail.mit.edu/albert/bluez-intro/.
a bylo tam všechno co sem potřeboval v examplech kdyžtak napiš mail pošlu ti aplikaci co sem vytvořil snad ti pomůže
Přesně tento tutorial mám i v dotazu :) Je jen o RFCOMM a L2CAP, mě by zajímalo i použití profilů. Mimochodem - jaká aplikace běžela na straně mobilu?
V mobilu mam javu, v PC C/C++. Sem si všimnul pozdě že sem vlastně napsal stejnej odkaz L2CAP ani profily sem nepoužil. Dostal si se aspoň někam? Jako chyby při kompilaci nebo tak?
Zatím jsem ještě ve stadiu shromažďování informací Měl jsem za to, že budu muset profily použít - chtěl bych, aby se přes program daly dělat věci jako volání, posílání sms, jejich procházení a v ideálním případě i procházení souborů (časem možná přijdu na něco dalšího co by se hodilo). Jedna otázka absolutně off-topic: java v mobilu je stejná jako java v PC? Myslel jsem že v mobilu je nějaká v PC nepoužitelná verze (a naopak), která je navíc zpoplatněná
Mobilní java (J2ME) neni zpoplatněná a v PC se dá spustit J2ME aplikace v emulátoru. Pomocí J2ME vim že nějaký mobily uměj poslat sms, procházet soubory o volání nevim.
O profilech v bluetooth sem ani nic nezjišťoval takže s tim bohužel neporadim.
Už celkem vím jak na to, Bluez má docela pěkné D-Bus rozhraní. Problém je, že Service je "org.bluez", ale když si nechám vypsat všechny dostupné, mám tam jen "org.bluez.applet". Co to pro mě znamená?
Tiskni
Sdílej: