Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pouzivam X windows a vyber je obmedzeny. Mam nainstalovany gvim , ale tento editor nedokaze korektne zobrazovat znakovu sadu. Skusal som to dlhsi cas spojazdnit Enca a podobne, nie je to pouzitelne. ooffice, alebo mc sa mi pouzivat na tento ucel vidi neprakticke, a instaovat KDE, alebo Gnome zase nie jj vhodne. Co pouzivate vy?
Nevím jaký máš problém se znakovou sadou u editru vim/gvim, ale tento editor zvládá celkem bez problémů hodně znakových sad. Podívej se tady na abclinuxu po seriálech o Vimu a do diskuzí kde se případné problémy se zobrazováním v různých znakových sadách řešilo.
Jinak Vim je dobrá volba. Doporučuji přečíst si manuál a používat vychytávky, které Vim nabízí.
Pro velke projekty jsou super NetBeans, ale pro mensi pouzivam take vim / gvim. S tim kodovanim - myslim, ze i gvim bere nastaveni kodovani stejne jako vim v konzoli, tzn. zkus se podivat set encoding, set fileencoding apod. Soubor by se mel spravne otevrit volbou
:e file.php ++enc=cp1250
:e file.php ++enc=iso-8859-2
apod. Více o vim / gvim např. na http://www.kit.tul.cz/~satrapa/docs/vim/
set encoding sa mi ukazuje ako UTF8 filesetencoding: latin 1, moja stranka je robena vo win-1250, ak to prekonvertujem do UTF 8 vsetko je OK. Vypisuje ze enc nie je editor command, je mozne ze tie priakzy su nastavene chybne.
Mnohe som uz skusal, ale aj ked sa nastavi korektna znakova sada zobrazuje vzdy zle.
riesenim bi bolo cely web prekonvertovat do UTF-8. Ale text v DB sa mi tym padom ukazuje zase chybne.
aptana studio
Skusal som uz kadeco, dokonca som celu stranku prekonvertoval do UTF-8. Vsetko to sloOK. MA to ale jeden problem, Ak zmenim tu znakovu sadu a hodim to na web obsah v databaze sa mi zobrazi nekorektne. Toto nedokazem zmenit tak to musi ostat v CP1250. V GVIM som skusal kadeco s nastavenim prikazom env ako aj set. Vsetko bezvysledne. Eclilse nevie nastavit inu znakovu sadu ako UTF-8. Cele snazenie vyslo na zmar. Neviem ako dalej pokracovat. pretoze editor potrebujem. Jedinym sposob vydim v instalacii KDE a pouzivanim kate.
Geany neviem najst v repozitaroch.
set encoding=utf-8
file --mime-encoding nazev_souboru
eclipse vie nastavit aj inu znakovu sadu ako utf bez problemov, defaultne je encoding nastaveny v Preferences/General/Workspace/Text file encoding->Other-> cp1250, pripadne si mozes nastavit rozne sady pre rozne projekty v project/properties/resource.
ja pouzivam defaultne UTF8 a v niektorych starsich projektoch cp1250.
co sa editorov tyka odpourcam aptana studio(kde je moznost ftp+sftp sync), eclipse PDT, netbeans for php, pripadne zend studio.
geany by som radil skor do kategorie tych jednoduchsich a slabsich editorov ako bluefish, quanta plus, pripadne gPHPedit, Screem.
z tych co som spominal sa mi hlavne netbeans rysuje ze by mohol mat potencial, ale nemam ho natolko odskusany zatial pre php.
a tiez na niektore veci je obcas fajn adobe dreamweaver cez wine, ale to je take osemetnejsie riesenie problemu...
Jak jiz bylo zmineno, gvim nema problem se znakovou sadou (a tipnu si ze ses ptal na rootu, protoze jsem odpovedel o enca-e )
Mne se treba hodne libi Komodo IDE (pouzivam na Python), ale umi i PHP, Ruby, Perl, ... i s (remote) debugovanim, code completion atd. Je to placeny SW, cca $250-$300, v cene licence ho lze pouzivat na ruznych platformach (Win, Lin, Masox). Je i free community verze, Komodo Edit (nema featury jako debugger, ale autocomplete tam je).
ce wine nechcem pouzivat na linuxe nic, len okrajovo v pripade nutnosti. KDE nainstalovane nemam mal som dlhodobo a pouzival kwrite, ale s rychlostou PC som nebol spokojny. Ak mate kernel+ pouzivate programy s X windows ten pocit z prace je trochu iny. Dolezite je ale vediet nastavit mc aby otvaral to co ma. Co sa tyka softu tak je trochu problem este s nahradou za K3B, ale aj v X su nejake burning soft v clku vsetko spolahlive. s GVIM sm spokojny akurat ze to prostredie nie ej dobre nastavene. Na rooto som prispevok nezadaval. KDE zatial nehodlam instalovat mam ICEWM lite.
Tiskni
Sdílej: