Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Pouzivam X windows a vyber je obmedzeny. Mam nainstalovany gvim , ale tento editor nedokaze korektne zobrazovat znakovu sadu. Skusal som to dlhsi cas spojazdnit Enca a podobne, nie je to pouzitelne. ooffice, alebo mc sa mi pouzivat na tento ucel vidi neprakticke, a instaovat KDE, alebo Gnome zase nie jj vhodne. Co pouzivate vy?
Nevím jaký máš problém se znakovou sadou u editru vim/gvim, ale tento editor zvládá celkem bez problémů hodně znakových sad. Podívej se tady na abclinuxu po seriálech o Vimu a do diskuzí kde se případné problémy se zobrazováním v různých znakových sadách řešilo.
Jinak Vim je dobrá volba. Doporučuji přečíst si manuál a používat vychytávky, které Vim nabízí.
Pro velke projekty jsou super NetBeans, ale pro mensi pouzivam take vim / gvim. S tim kodovanim - myslim, ze i gvim bere nastaveni kodovani stejne jako vim v konzoli, tzn. zkus se podivat set encoding, set fileencoding apod. Soubor by se mel spravne otevrit volbou
:e file.php ++enc=cp1250
:e file.php ++enc=iso-8859-2
apod. Více o vim / gvim např. na http://www.kit.tul.cz/~satrapa/docs/vim/
set encoding sa mi ukazuje ako UTF8 filesetencoding: latin 1, moja stranka je robena vo win-1250, ak to prekonvertujem do UTF 8 vsetko je OK. Vypisuje ze enc nie je editor command, je mozne ze tie priakzy su nastavene chybne.
Mnohe som uz skusal, ale aj ked sa nastavi korektna znakova sada zobrazuje vzdy zle.
riesenim bi bolo cely web prekonvertovat do UTF-8. Ale text v DB sa mi tym padom ukazuje zase chybne.
aptana studio
Skusal som uz kadeco, dokonca som celu stranku prekonvertoval do UTF-8. Vsetko to sloOK. MA to ale jeden problem, Ak zmenim tu znakovu sadu a hodim to na web obsah v databaze sa mi zobrazi nekorektne. Toto nedokazem zmenit tak to musi ostat v CP1250. V GVIM som skusal kadeco s nastavenim prikazom env ako aj set. Vsetko bezvysledne. Eclilse nevie nastavit inu znakovu sadu ako UTF-8. Cele snazenie vyslo na zmar. Neviem ako dalej pokracovat. pretoze editor potrebujem. Jedinym sposob vydim v instalacii KDE a pouzivanim kate.
Geany neviem najst v repozitaroch.
set encoding=utf-8
file --mime-encoding nazev_souboru
eclipse vie nastavit aj inu znakovu sadu ako utf bez problemov, defaultne je encoding nastaveny v Preferences/General/Workspace/Text file encoding->Other-> cp1250, pripadne si mozes nastavit rozne sady pre rozne projekty v project/properties/resource.
ja pouzivam defaultne UTF8 a v niektorych starsich projektoch cp1250.
co sa editorov tyka odpourcam aptana studio(kde je moznost ftp+sftp sync), eclipse PDT, netbeans for php, pripadne zend studio.
geany by som radil skor do kategorie tych jednoduchsich a slabsich editorov ako bluefish, quanta plus, pripadne gPHPedit, Screem.
z tych co som spominal sa mi hlavne netbeans rysuje ze by mohol mat potencial, ale nemam ho natolko odskusany zatial pre php.
a tiez na niektore veci je obcas fajn adobe dreamweaver cez wine, ale to je take osemetnejsie riesenie problemu...
Jak jiz bylo zmineno, gvim nema problem se znakovou sadou (a tipnu si ze ses ptal na rootu, protoze jsem odpovedel o enca-e )
Mne se treba hodne libi Komodo IDE (pouzivam na Python), ale umi i PHP, Ruby, Perl, ... i s (remote) debugovanim, code completion atd. Je to placeny SW, cca $250-$300, v cene licence ho lze pouzivat na ruznych platformach (Win, Lin, Masox). Je i free community verze, Komodo Edit (nema featury jako debugger, ale autocomplete tam je).
ce wine nechcem pouzivat na linuxe nic, len okrajovo v pripade nutnosti. KDE nainstalovane nemam mal som dlhodobo a pouzival kwrite, ale s rychlostou PC som nebol spokojny. Ak mate kernel+ pouzivate programy s X windows ten pocit z prace je trochu iny. Dolezite je ale vediet nastavit mc aby otvaral to co ma. Co sa tyka softu tak je trochu problem este s nahradou za K3B, ale aj v X su nejake burning soft v clku vsetko spolahlive. s GVIM sm spokojny akurat ze to prostredie nie ej dobre nastavene. Na rooto som prispevok nezadaval. KDE zatial nehodlam instalovat mam ICEWM lite.
Tiskni
Sdílej: