Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Pouzivam X windows a vyber je obmedzeny. Mam nainstalovany gvim , ale tento editor nedokaze korektne zobrazovat znakovu sadu. Skusal som to dlhsi cas spojazdnit Enca a podobne, nie je to pouzitelne. ooffice, alebo mc sa mi pouzivat na tento ucel vidi neprakticke, a instaovat KDE, alebo Gnome zase nie jj vhodne. Co pouzivate vy?
Nevím jaký máš problém se znakovou sadou u editru vim/gvim, ale tento editor zvládá celkem bez problémů hodně znakových sad. Podívej se tady na abclinuxu po seriálech o Vimu a do diskuzí kde se případné problémy se zobrazováním v různých znakových sadách řešilo.
Jinak Vim je dobrá volba. Doporučuji přečíst si manuál a používat vychytávky, které Vim nabízí.
Pro velke projekty jsou super NetBeans, ale pro mensi pouzivam take vim / gvim. S tim kodovanim - myslim, ze i gvim bere nastaveni kodovani stejne jako vim v konzoli, tzn. zkus se podivat set encoding, set fileencoding apod. Soubor by se mel spravne otevrit volbou
:e file.php ++enc=cp1250
:e file.php ++enc=iso-8859-2
apod. Více o vim / gvim např. na http://www.kit.tul.cz/~satrapa/docs/vim/
set encoding sa mi ukazuje ako UTF8 filesetencoding: latin 1, moja stranka je robena vo win-1250, ak to prekonvertujem do UTF 8 vsetko je OK. Vypisuje ze enc nie je editor command, je mozne ze tie priakzy su nastavene chybne.
Mnohe som uz skusal, ale aj ked sa nastavi korektna znakova sada zobrazuje vzdy zle.
riesenim bi bolo cely web prekonvertovat do UTF-8. Ale text v DB sa mi tym padom ukazuje zase chybne.
aptana studio
Skusal som uz kadeco, dokonca som celu stranku prekonvertoval do UTF-8. Vsetko to sloOK. MA to ale jeden problem, Ak zmenim tu znakovu sadu a hodim to na web obsah v databaze sa mi zobrazi nekorektne. Toto nedokazem zmenit tak to musi ostat v CP1250. V GVIM som skusal kadeco s nastavenim prikazom env ako aj set. Vsetko bezvysledne. Eclilse nevie nastavit inu znakovu sadu ako UTF-8. Cele snazenie vyslo na zmar. Neviem ako dalej pokracovat. pretoze editor potrebujem. Jedinym sposob vydim v instalacii KDE a pouzivanim kate.
Geany neviem najst v repozitaroch.
set encoding=utf-8
file --mime-encoding nazev_souboru
eclipse vie nastavit aj inu znakovu sadu ako utf bez problemov, defaultne je encoding nastaveny v Preferences/General/Workspace/Text file encoding->Other-> cp1250, pripadne si mozes nastavit rozne sady pre rozne projekty v project/properties/resource.
ja pouzivam defaultne UTF8 a v niektorych starsich projektoch cp1250.
co sa editorov tyka odpourcam aptana studio(kde je moznost ftp+sftp sync), eclipse PDT, netbeans for php, pripadne zend studio.
geany by som radil skor do kategorie tych jednoduchsich a slabsich editorov ako bluefish, quanta plus, pripadne gPHPedit, Screem.
z tych co som spominal sa mi hlavne netbeans rysuje ze by mohol mat potencial, ale nemam ho natolko odskusany zatial pre php.
a tiez na niektore veci je obcas fajn adobe dreamweaver cez wine, ale to je take osemetnejsie riesenie problemu...
Jak jiz bylo zmineno, gvim nema problem se znakovou sadou (a tipnu si ze ses ptal na rootu, protoze jsem odpovedel o enca-e )
Mne se treba hodne libi Komodo IDE (pouzivam na Python), ale umi i PHP, Ruby, Perl, ... i s (remote) debugovanim, code completion atd. Je to placeny SW, cca $250-$300, v cene licence ho lze pouzivat na ruznych platformach (Win, Lin, Masox). Je i free community verze, Komodo Edit (nema featury jako debugger, ale autocomplete tam je).
ce wine nechcem pouzivat na linuxe nic, len okrajovo v pripade nutnosti. KDE nainstalovane nemam mal som dlhodobo a pouzival kwrite, ale s rychlostou PC som nebol spokojny. Ak mate kernel+ pouzivate programy s X windows ten pocit z prace je trochu iny. Dolezite je ale vediet nastavit mc aby otvaral to co ma. Co sa tyka softu tak je trochu problem este s nahradou za K3B, ale aj v X su nejake burning soft v clku vsetko spolahlive. s GVIM sm spokojny akurat ze to prostredie nie ej dobre nastavene. Na rooto som prispevok nezadaval. KDE zatial nehodlam instalovat mam ICEWM lite.
Tiskni Sdílej: