Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Dobry den, v pripade tohoto vypisu:
route -n Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 192.168.0.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 wlan0 0.0.0.0 192.168.0.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
Chapu, ze druhy radek znamena "veskery provoz smeruj na 192.168.0.1 a ten si s tim uz dal poradi". Co prosim ale znamena ten prvni radek? Je tam vubec nutny? Co by se stalo kdyby tam nebyl?
Představ si ten router vevnitř jako dvě cásti. První je switch, který preposílá packtety v rámci lokální sítě, tam kam patří. To toho jsou připojeny lokální počítače.
A druhou část jako něco, co má IP adresu (192.168.0.1) a to všechno, co na to přijde posílá nějak do venkovní sítě (dělá NAT). Takže to co potřebuješ posílat do vnitřní sítě, tak přes tuhle část jít nemá.
Takhle zjednodušeně to tedy chápu já.Ok, tak jste me teda presvedcili a poucili:)
Kazdpopadne ale porad nechapu, proc je jako destination toho pravidla pro lokalni sit uvedeno 0.0.0.0 ?
Jednou jsem měl na PC špatně nastavenu masku sítě a divil se, proč se na některé servery v lokální síti dostanu a na některé ne. Problém byl v tom, že na některé servery šla komunikace přes bránu, kde bylo pravidlo, že v rámci lokální sítě routovat nemá
No ono kdyz mas jeden interface, tak vlastne neni co resit, ze. Proste mam jedn iface, tak vsechno sypu na nej. Takze se skutecne muze zdat, ze nejaka smerovaci tabulka je v tomhle pripade nesmysl.
Zkuste si ale predstavit, ze tech interfacu mate vic. To pak najednou zacnou vsechny ty radky davat smysl.
No ono kdyz mas jeden interface, tak vlastne neni co resit, ze. Proste mam jedn iface, tak vsechno sypu na nej.Routování neřeší jen kudy (které rozhraní), ale také kam (následující zařízení). A to má význam i u jednoho rozhraní, sice ne pro IP vrstvu, ale pro nižší vrstvu – pro adresáty ve své síti musím zjistit ethernetovou adresu cílového počítače, pro ostatní zjišťuji ethernetovu adresu brány.
Tiskni
Sdílej: