Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tak jsem ti něco malýho napsal, protože jsem se nudil. Koukni na to. Jinak by to měl bejt jednosměrnej algoritmus (neměla by se dát napsát funkce, která z čísla udělá string).
public static double getHash(String s, int lenght) { Double tmp = new Double(0); for (int i = 0; i < s.length(); ++i) { char c = s.charAt(i); int j = (int) c; tmp += j; } while (tmp < Math.pow(10, lenght - 1) || tmp > Math.pow(10, lenght)) { if (tmp >= Math.pow(10, lenght)) { //System.out.println("vetší než " + Math.pow(10, lenght)); double zbytek = tmp % 2; tmp = ((tmp / 2) + zbytek)- (zbytek / 2); } if (tmp < Math.pow(10, lenght-1)) { //System.out.println("menší než " + Math.pow(10, lenght-1)); tmp = tmp * 2; } } return tmp; }
No tohle je myslim tak trochu odstrasujici priklad, jak podobnou vec neimplementovat
Je to čístě nástřel. Zajímala by mne vaše implementace, když tahle je odstrašující.
Proc je napriklad promenna tmp Double a ne double?
S tim Double máte pravdu, to jsem tam nechal omylem (předtím jsem to tam měl úmyslně).
Proc ten hash neni celociselny?
Hash je celočíselný, ale typu double. Snad napsat return (int)tmp; a přepsat předpis metody dotazující zvládne.
Jenom teď ještě řeším,že pro podobné stringy to hází dost podobné hashe. Ještě pošlu druhou verzi, kde bude tohle ošetřeno.
public static int getHash(String s, int lenght) { int usedLenght = lenght + 1; double tmp = 0; for (int i = 0; i < s.length(); ++i) { char c = s.charAt(i); int j = (int) c; tmp += j; } tmp = Math.abs(Integer.reverse((int)tmp)); while (tmp < Math.pow(10, usedLenght - 1) || tmp > Math.pow(10, usedLenght)) { if (tmp >= Math.pow(10, usedLenght)) { int zbytek = (int)(tmp % 2); tmp = ((tmp / 2) + zbytek) - (zbytek / 2); } if (tmp < Math.pow(10, usedLenght - 1)) { tmp = tmp * 2; } } return (int) (tmp / 10.0); }
Proc vymyslet kolo.
Na 100% souhlasim. Já tu metodu vymýšlim čístě ze zvědavosti.
prehozeni pismen vedlo na ruzny haskod, coz trivialni scitani znaku nesplnuje
Po malé úpravě (viz. příloha) splňuje. Ale trochu se stydím, že mě to nenapdalo hned (a hlavně samo od sebe).
Realizovat celociselne operace v typech s plovouci carkou samozrejme ciste technicky lze (dokud nejsou cisla moc velka), ja to ale povazuji za spatny programatorsky postup, protoze to neni logicke.
Javu se teprve učím. Normálně programuji v jazycích kde se datové typy moc neřeší (hlavně PHP). Upravil jsem metodu, aby celou dobu pracovala s celočíselnými datovým typem. Takhle vám to příjde logicky správné už ?
podivej se treba, jak se pocita hashcode pro tridu String, zdrojaky jsou napriklad pro Sun implementaci k dispozici
Kouknul jsem, implementoval jsem sám ze zvědavosti. Má to však pro zadání (pevná délka a asi by autor chtěl pouze kladná čísla) nějáké mouchy.
Jinak děkuji za poznámky. Rád se něco přiučím.
Jen pro srovnání, jsem změřil NetBeans profilerem rychlosti všech tří hashů (můj originální - getHash, moje implementace hashCode - hashCode a originální hashCode - origHashCode). Výsledky jsem přiložil jako obrázek.
public static long getHash(String s, int lenght) { int usedLenght = lenght + 1; long tmp = 0; for (int i = 0; i < s.length(); ++i) { char c = s.charAt(i); int j = (int) c; tmp += (j*(i+1)); } tmp = Math.abs(Integer.reverse((int)tmp)); while (tmp < Math.pow(10, usedLenght - 1) || tmp > Math.pow(10, usedLenght)) { if (tmp >= Math.pow(10, usedLenght)) { int zbytek = (int)(tmp % 2); tmp = ((tmp / 2) + zbytek) - (zbytek / 2); } if (tmp < Math.pow(10, usedLenght - 1)) { tmp = tmp * 2; } } return (tmp / 10); }
public static int hashCode(String s) { int hash = 0; for(int i =0; i < s.length(); i++) { hash = hash + s.charAt(i) * (int)Math.pow(31, s.length() - (i + 1)); } return hash; }
tmp = ((tmp / 2) + zbytek) - (zbytek / 2);
Máte uplnou pravdu, je to zbytečné. Teď to opravdu postrádá smysl. Kód jsem opravil. V podstatě jsem došel sám ke stejnému výpočtu, jako je originální javovský String.hashCode. Rozdíl je skoro jen v tom, že já používám:
hash += s.charAt(i)*(i+1);
a originál Sun metoda hashCode:
hash += s.charAt(i) * (int)Math.pow(31, lenght - (i + 1));
Long.reverse()
nechápu vůbec. Váš algoritmus se od algoritmu použitého v Javě dost podstatně liší – ovšem je pravda, že ty algoritmy jsou co do míry hashování srovnatelné. Myslím, že pro oba dva nebude problém napsat inverzní funkci (která vrátí některý z možných vstupů), implementace String.hashCode()
ve skutečnosti hashuje jenom podle pravých 7 znaků, další znaky se k hashi prakticky jen přičtou (takže u ASCII textu se osmý a další znak zprava promítnou jen do dolních 7 bitů hashe).
Pokud to celé má sloužit jako bezpečnostní kód, použil bych nějakou prověřenou hashovací funkci (SHA nebo klidně i MD5), výsledek bych rozdělil na skupiny bitů požadované délky a z těch bych XORováním udělal jednu skupinu požadované délky.
Tiskni
Sdílej: