Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
sub new { my ( $pkg, $db ) = @_; my $self = bless {}, $pkg; $self->{_db} = "db/$db.db"; open( $self->{_dbhandler}, $self->{_db} ) or die "DB $db.db not open\n"; return $self; } sub _view { my ( $self, $arg ) = @_; my $dbhandler = $self->{_dbhandler}; while ( my $line = <$dbhandler> ) { if ( $line =~ /( *)$arg( *)\=( *)'(.*?)';( *)/ ) { return $4; } } return undef; }
$self->{_db} = new TAI::DB( 'status' ); print Dumper( $self->{_db} ); print "test1: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print Dumper( $self->{_db} ); print "test2: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print Dumper( $self->{_db} ); print "test3: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print "test4: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n";No a k tomu dotazu, myslím si to co ostatní: soubor projíždíte po řádkách, takže nebude vracet v každém volání totéž. Dá se to řešit různě, ale myslím, že děláte tu celou věc trochu přes ruku, co přesně má být účelem toho kódu?
seek
je jeden z těch méně šťastných.
Nejjednodušší je dát open/close do rutiny _view, čili pokaždé soubor otevřít, najít řádek a potom ho zavřít. Je to stejně efektivní jako seek, ale čistější a robustnější vůči přepisu/smazání souboru.
Další možnost je v konstruktoru soubor kompletně přečíst a uložit si páry klíč=hodnota (pokud chápu dobře, tak ten soubor má takovou strukturu) do hashe a ve _view pouze vracet hodnoty z hashe. Případně dodělat něco jako reload, kterej to načte na požádání znova. Tento přístup je nesporně efektivnější co se týče počtu čtení souboru.
Třetí možnost je se porozhlédnout po CPANu, co například Config::Tiny a další?
Jinak, databáze není nevyhnutelně špatná věc.
Ještě pár postřehů k tomu kódu:
if ( $line =~ /( *)$arg( *)\=( *)'(.*?)';( *)/ ) { return $4; }je lépe zapsat jako
if ( $line =~ /\A\s*\Q$arg\E\s*\=\s*'(.*?)';\s*\Z/ ) { return $1; }(použití \s pro prázdné znaky, \A ... \Z pro ohraničení a \Q ... \E pro quotování proměnné. BTW regexp pro načtení celého souboru by mohl vypadat asi takto nějak
my %config; open (my $soubor, '<', 'soubor.txt'); { unset $/; %config = (<$soubor> =~ /^\s*(\Q$arg\E)\s*\=\s*'(.*?)';\s*?/xmsg); }Místo
return undef;
je kratší (a správnější) použít jen return;
.
Místo open...or die
je modernější metoda use autodie
.
Tiskni
Sdílej: