Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Zdravím,
snažím se vyrobit jednoduchý bash script, kde při jeho spuštění se mi zkontroluje konfigurace Apache2 a když bude v pořádku, tak se ukončí. Když nebude v pořádku, tak to vypíše chybu třeba "Špatná konfigurace". Něco jsem tedy vymyslel, ale z nějakého důvodu mi nefunguje grep, a další věci, takže mi to nefunguje a nevidím chybu. Ono takovým problémem jsem zjistil, že je už samotný příkaz. Pokud se ten příkaz na kontrolu syntaxe snažím prohnat přes grep, tak vždy dostanu to stejné.
#!/bin/sh
get_APACHE_syntax() {apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK"}
APACHE_CHECK_SYNTAX=`get_APACHE_syntax`
if [ $APACHE_CHECK_SYNTAX == "0" ]; then
echo "Good";
else
echo "Bad";
fi
Ptám se zkušenějších, kde je chyba? Spouštím to pod rootem a nějak to nejde.
Řešení dotazu:
apachectl -t echo $?
if apachectl -t &> /dev/null; then echo "ok" else echo "ko" fi
get_APACHE_syntax() { apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK" }nesmie to byt na 1 riadku ale samostatne
Do proměnné APACHE_CHECK_SYNTAX
neukládáte návratovou hodnotu, ale výstup té funkce, tedy buď prázdný řetězec nebo "Syntax OK
".
Čtení zbytku odpovědi je na vlastní riziko. Bude-li se někdo cítit dotčen, byl varován.
Opravdu nechápu, proč tolik lidí - a především začátečníků, kteří k tomu mají nejméně důvodů - automaticky předpokládá, že chybu nemohli za žádných okolností udělat oni. Takže když jim nechodí skript, automaticky předpokládají, že "jim nefunguje grep", když jim zlobí úloha spouštěná přes cron, tak hned "nefunguje cron" atd. Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?
V daném případě stačilo místo podezírání egrepu udělat to úplně základní: buď přidat do specifikace interpreteru přepínač -x
nebo aspoň přidat jedno echo, které by zobrazilo, co se do té proměnné přiřadilo.
Neměj obavy, echo jsem si tam dával, co obsahuje daná proměnná, problémem bylo, že nikdy neobsahovala to, co měla - "Syntax OK" neobsahovala NIKDY, ale "0" obsahovala téměř vždy (občas neobsahovala vůbec nic).
Vzhledem k tomu, že jsem si to zkusil dát jako samotný příkaz do terminálu a nefungovalo mi to, tak jsem nevěděl, kde je problém.
Proto jsem psal "Pokud jste to měl opravdu takhle a neměl jste tam něco úplně jiného". :-)
Mimochodem, další chyba toho skriptu spočívá v neověřeném (a nepravdivém) předpokladu, že apachectl
to "Syntax OK" píše na standardní výstup. Takže pokud skript vypadá takhle, proměnná bude prázdná vždy.
Ano, měl jsem to takto a chvíli jsem tam měl 0, chvíli nic a chvíli "Syntax OK". Pokaždé mi to vyhodilo něco jiného, stačilo mezitím restartovat Apache a zase bylo něco jiného. Opravdu nevím, proč to tak dělalo, server jsem včera vypnul, dneska zapnul, udělal několik úprav (hlavně ta návratová hodnota mi pomohla) a jsem spokojen.
egrep -i "Syntax OK"
' vám jako výstup "0" dát nemůže, přes to prostě vlak nejede. Ve chvíli, kdy vám z toho nula vyšla, ten skript musel vypadat jinak, i kdyby třeba jen tak, že jste to následně prohnal aritmetickou konverzí.
Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?U coreutils to snad ještě tak je, u věcí hlavně kolem freedesktopu bych se nebál říci, že ne.
Tiskni Sdílej: