V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím,
snažím se vyrobit jednoduchý bash script, kde při jeho spuštění se mi zkontroluje konfigurace Apache2 a když bude v pořádku, tak se ukončí. Když nebude v pořádku, tak to vypíše chybu třeba "Špatná konfigurace". Něco jsem tedy vymyslel, ale z nějakého důvodu mi nefunguje grep, a další věci, takže mi to nefunguje a nevidím chybu. Ono takovým problémem jsem zjistil, že je už samotný příkaz. Pokud se ten příkaz na kontrolu syntaxe snažím prohnat přes grep, tak vždy dostanu to stejné.
#!/bin/sh
get_APACHE_syntax() {apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK"}
APACHE_CHECK_SYNTAX=`get_APACHE_syntax`
if [ $APACHE_CHECK_SYNTAX == "0" ]; then
echo "Good";
else
echo "Bad";
fi
Ptám se zkušenějších, kde je chyba? Spouštím to pod rootem a nějak to nejde.
Řešení dotazu:
apachectl -t echo $?
if apachectl -t &> /dev/null; then echo "ok" else echo "ko" fi
get_APACHE_syntax() { apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK" }nesmie to byt na 1 riadku ale samostatne
Do proměnné APACHE_CHECK_SYNTAX
neukládáte návratovou hodnotu, ale výstup té funkce, tedy buď prázdný řetězec nebo "Syntax OK
".
Čtení zbytku odpovědi je na vlastní riziko. Bude-li se někdo cítit dotčen, byl varován.
Opravdu nechápu, proč tolik lidí - a především začátečníků, kteří k tomu mají nejméně důvodů - automaticky předpokládá, že chybu nemohli za žádných okolností udělat oni. Takže když jim nechodí skript, automaticky předpokládají, že "jim nefunguje grep", když jim zlobí úloha spouštěná přes cron, tak hned "nefunguje cron" atd. Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?
V daném případě stačilo místo podezírání egrepu udělat to úplně základní: buď přidat do specifikace interpreteru přepínač -x
nebo aspoň přidat jedno echo, které by zobrazilo, co se do té proměnné přiřadilo.
Neměj obavy, echo jsem si tam dával, co obsahuje daná proměnná, problémem bylo, že nikdy neobsahovala to, co měla - "Syntax OK" neobsahovala NIKDY, ale "0" obsahovala téměř vždy (občas neobsahovala vůbec nic).
Vzhledem k tomu, že jsem si to zkusil dát jako samotný příkaz do terminálu a nefungovalo mi to, tak jsem nevěděl, kde je problém.
Proto jsem psal "Pokud jste to měl opravdu takhle a neměl jste tam něco úplně jiného". :-)
Mimochodem, další chyba toho skriptu spočívá v neověřeném (a nepravdivém) předpokladu, že apachectl
to "Syntax OK" píše na standardní výstup. Takže pokud skript vypadá takhle, proměnná bude prázdná vždy.
Ano, měl jsem to takto a chvíli jsem tam měl 0, chvíli nic a chvíli "Syntax OK". Pokaždé mi to vyhodilo něco jiného, stačilo mezitím restartovat Apache a zase bylo něco jiného. Opravdu nevím, proč to tak dělalo, server jsem včera vypnul, dneska zapnul, udělal několik úprav (hlavně ta návratová hodnota mi pomohla) a jsem spokojen.
egrep -i "Syntax OK"
' vám jako výstup "0" dát nemůže, přes to prostě vlak nejede. Ve chvíli, kdy vám z toho nula vyšla, ten skript musel vypadat jinak, i kdyby třeba jen tak, že jste to následně prohnal aritmetickou konverzí.
Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?U coreutils to snad ještě tak je, u věcí hlavně kolem freedesktopu bych se nebál říci, že ne.
Tiskni
Sdílej: