Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Jak přesně zní zadání? Co víš hned a co se dozvíš později? Překážky mají nějaké ohodnocení? Co vlastně víš o té mapě? Jak jsou body a uzly spojené?
Když jsem kdysi dostal řešit Jízdní řád na FAVce, tak jsem o orientovaných ohodnocených grafech moc nevěděl (začátek druháku).
A co ty překážky, jak je chceš vyjádřit? Nějakou penalizací?
Předpokládam, že meze mapy jsou tam proto, aby sis všim, že za roh to nejde.
Fakt Tě nic nenapadá, jak na to? Vzal bych pro začátek Googla a teorii grafů.
Ok, ale Ty chceš napsat program, ne? Proto musíš lidskou hodnotu a význam nějak přeložit pro počítač.
Metrice tohoto prostoru se také říká manhattanská. Zkuste hledat pod tímto názvem.
V podstatě všechny cesty, které se nevrací jsou stejně dlouhé (ať už jedete „úhlopříčkou“ nebo po hraně „obdélníku“).
Obecný algoritmus na hledání nejkratší cesty je Dijkstrův. Jistě není problém převést mapu do reprezentace grafu a pustit na ni Dijkstru. Ale taková reprezentace bude asi velmi hustá a Dijkstra má kvadratickou složitost, což asi nebude výpočetně nejrychlejší řešení.
Pro manhattonskou geometrii určitě bude existovat něco lepšího a asi bude i spousta ověřených implementací, protože to co chcete, je klasický příklad z her. Leč já nic takového neznám.
Pokud nehrozí řešení bludiště (přesné zadání jste nerozvedl), asi by šlo něco napsat přístupem dynamického programování, kde by se dalo dostat lepší než kvadratickou složitost.
Tiskni
Sdílej: