Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Řešení dotazu:
představoval jsem si jednoduchou utilitkuVšichni jsme si jednou představovali jednoduché utilitky. :)
To co chcete není vůbec triviální úloha. Jenom definice podobnosti úseků ve dvou skladbách je složitý problém. Proto asi taky výše zmíněné nástroje pracují jen s krátkými úseky. Triviální přístup by bylo počítat diskrétní konvoluci hledat její maximum. Ale tento přístup bude určitě kolabovat pro dlouhé audio soubory s krátkými steknými/podobnými úseky. Je to netriviální úloha z oblasti rozpoznávání. Cesta vede asi přes DFT a další techniky ze zpracování signálů a umělé inteligence.
A ještě třešnička na závěr. Pokud by se vám výpočet pro porovnání dvou souborů trval vteřinu, tak hledání těchto shod v 500 souborech by trvalo 500*500-500 sekund což jsou necelé 3(!) dny.
Pokud máte zájem napište mi (t_tečka_jura_at_volny_tečka_cz) můžeme se sejít a probrat to. Ale první co budu zjištovat je, zda to není Vaše diplomka.
a další techniky ze zpracování signálů a umělé inteligence.Umělá inteligence by na to potřeba nebyla, ale opravdu to není tak snadné. V oblasti rozpoznávání lidské řeči se používá frekvenční domény a pak následné pozorování určitých frekvencí (každé slovo má vrcholy na různých frekvencích a nebo teda aspoň přibližně). Což je také první věc, která mě napadla. Udělat si FFT vzorku a pak udělat okno v signálu o délce toho vzorku, provádět FFT okna, srovnávat oba vzory a šoupat postupně v signálu okno o vzorek. Tím by se sice vyřešila problém s fázovým posunem a různých přičmoudlin, ale co třeba takové zkreslení a zarovnání způsobené perceptuálnímy kodeky a nebo jen taková blbá hlasitost? Chtělo by to určitě něco komplexnějšího.
Jeden soubor s cca hodinou záznamu to proleze za 20 vteřin. Testoval jsem ho na 8 různých audio souborech a vše spolehlivě nalezl.
Časem bych snad ještě dodělal podporu pro stereo a přímé načítání mp3 abych to nemusel vše převádět.
Tiskni Sdílej: