Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
narazil jsem na problém a nevím jak se pohnout z místa :-/
K jedné úloze z teorie sítí potřebuju napsat funkci, která vrátí permutaci všech prvků seznamu, kterej se jí předá jako parametr. Ať jsem nad tím koumal jak chtěl, řešení vždycky vedlo k rekurzi. Problém nastane, pokud je seznam relativně velký. Program spadne na výjimku "RuntimeError: maximum recursion depth exceeded in cmp"
def permute(lst):
if lst == []:
return [[]]
else:
return [[el]+chunk for el in lst for chunk in permute([ x for x in lst if x != el])]
Dá se tý rekurzi nějak vyhnout nebo dá se spustit python s větším zásobníkem ?
Na druhou stranu ten kód už nevypadá tak elegantně, resp. zatím se mi nepodařilo přesně vyčíst ten algoritmus. Nebyla by nějaká jednodušší verze ? Já vím, to už chci moc
Ok, na to generování podle pořadového čísla se juknu. Díky.
def permute(lst): if not lst: yield [] else: for item in lst: for chunk in permute([x for x in lst if x != item]): yield [item] + chunkAk by som mal tento program vylepsovat, tak by som ho prepisal tak, aby nevratil iterovany zoznam zoznamov, ale iterovany zoznam toho co dostal na vstupe (cize ak agrumentom bude string - vratil by zoznam stringov, ak tuple, zoznam tuplov...)
$ cat permutations.py #! /usr/bin/env python3 import sys import itertools for item in itertools.permutations(sys.argv[1:]): print("".join(item)) $ ./permutations.py A B C ABC ACB BAC BCA CAB CBA
Tiskni Sdílej: