abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 09:33 | IT novinky

    Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:00 | Nová verze

    Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | Nová verze

    Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1683 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program

    Aleš Janda avatar 21.3.2010 21:51 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
    Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Přečteno: 471×
    Zdravím,

    vyrobil jsem program pro převod OpenStreetMap dat (mapová data) do izometrické mapy (resp. 3D modelu pro renderer). Nyní bych program rád uvolnil, ale potřeboval bych poradit, pod jakou licencí:
    • na program samotný žádná zvláštní práva nárokovat nechci, klidně ať to používá kdokoli pro cokoli, včetně uzavření (BSD?)
    • co ale omezit chci je licence vstupních dat - chci, aby vstupem programu byly pouze svobodné mapy (typicky OSM)
    • licenci/využití výsledného 3D modelu/obrázku (výstupu) ale nijak omezovat nechci
    Cílem je nechat program svobodně „žít“, a to i pro komerční účely, ale zároveň podpořit tvorbu svobodných map - nechci, aby to firmy používaly pro svoje proprietární mapové podklady (např. pomocí nějaké transformace do OSM formátu). Záměrem je motivace k využití k OSM dat a jejich případnému zkvalitnění.

    Otázka tedy je: která licence je k tomu nejvhodnější a zda vůbec právně lze omezit ne program samotný, ale vstup, se kterým smí být program používán.

    Za každou radu děkuji.

    Odpovědi

    vlk avatar 21.3.2010 22:11 vlk | skóre: 23 | blog: u_vlka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    pekne pekne :-)

    k licencii, kludne napis LGPL, alebo BSD, alebo aka ti vyhovuje a na zaciatok (aby si to kazdy vsimol) dopis doplnenie, kde uvedies svoje obmedzenie.
    You don't exist, Go away !
    michich avatar 22.3.2010 07:54 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Obávám se, že to omezení kladené na licenci zpracovávaných dat způsobí, že tvoje licence paradoxně nebude moci být Free Software/Open Source licence.
    22.3.2010 10:14 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Buď chceš vydat program pod svobodnou licencí, nebo chceš omezovat uživatele, jak ho smějí a nesmějí používat.

    Toto si ujasni a jedno z toho zvol, protože se to neslučuje. Pokud si vybereš první, tak ti bude vyhovovat např. BSD (nová). V druhém případě si licenci budeš muset napsat.
    22.3.2010 19:24 YYY | skóre: 29 | blog: martinek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Osobne bych vychazel z bsd licence a dopsal bych si tam vlastni dolozku o tom omezeni vstupu. Z ideoveho hlediska bych ale potom takovou licenci (ja osobne) nepovazoval za svobodnou.
    22.3.2010 19:51 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Vůbec nejde o to, zda to za ni považuješ ty, já nebo tazatel. Taková licence není svobodná v žádném běžně uznávaném smyslu.

    FSF Free Software Definition http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html, freedom 0:
    The freedom to run the program, for any purpose.
    OSI Open Source Definition http://www.opensource.org/docs/definition.php, bod 6:
    The license must not restrict anyone from making use of the program in a specific field of endeavor. For example, it may not restrict the program from being used in a business, or from being used for genetic research.
    Takto licencovaný kód by nešlo začlenit do žádného normálně licencovaného projektu. Dokonce i zařazení do proprietárního software bude problematické. A už vůbec si nelze představit službu používající program pod touto licencí -- jak by asi zajišťovali, že nebude použita pro žádná ,zlá` data?

    Každý ať si zvolí licenci, jakou chce, je to jeho boj. Ale buď chce svobodu, nebo kontrolu. Obojí mít nelze.
    Aleš Janda avatar 22.3.2010 19:46 Aleš Janda | skóre: 23 | blog: kýblův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Díky za všechny názory, pomohlo mi to si trochu utříbit, co je a co není svobodná licence :-)

    Pokud to tedy správně chápu, to co jsem chtěl je to, že bych to vydal pod BSD licencí s dodatkem toho jednoho omezení pro vstupní data. Čili to je vlastně řešení toho, na co jsem se ptal.

    Nicméně tím jedním omezením ale program ztratí „punc“ svobodného software, ačkoli jinak je jeho licence velice benevolentní. A to se mi moc nelíbí :-) Rád bych to prezentoval jako free software.

    Takže patrně to nabídnu pod GPL licencí, s žádným dalším omezením. A v případě zájmu budu asi nabízet duální licencování (třeba pod BSD).

    Tak ještě jednou díky za Vaše komentáře :-)
    22.3.2010 21:01 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program
    Ked uz free a neviralnu licenciu, tak Apache License 2; je rovnako slobodna ako BSD, vratane moznosti uzavretia, ale je explicitnejsia o tom, co sa moze.

    S tym obmedzenim vstupnych dat, to je take "DRM naruby"; IMHO to fungovat nebude, rovnako ako nefunguje DRM. Pouzivatel, ktory bude chciet Tvoj program "zneuzit", tak urobi, licenciu sa nebude ani unuvat citat. A ze by si sa isiel sudit s korporaciou XYX za to, ze porusila Tvoju - s prapacenim - tak trochu divnu licenciu? Chci to vidět, bez míče!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.