Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahojte, viete mi poradit ako by sa dal vyparsovat vsetok text zo zdrojoveho kodu html stranky, povedzme ze chcem vsetko text medzi tag-mi <pre> a konciacim jeho tagom </pre>
pricom tieto tagy sa niekolko krat opakuju a chcem vsetko text medzi nimi, vsetko ostatne nejako potrebujem dostat prec.
$ cat index.html |sed -n 's/<pre>\(.*\)<\/pre>/\1/p'
super! :) Len problem je v tom, ze mi to nezoberie do ohladu ked mam v zdrojovom kode blok s danym tagom, cize ak mi to nematchne na jedno riadku, tak to nevypise, neviem ako to osetrit? napr.
<pre>aaaaa bbbbbbbbbbbb cccccccccccc dddddddddddd ############ </pre>
Proste tagy byvaju rozne zalomene. Diky za echo :)
sed
vhodný nástroj, i když by k tomu asi nějak znásilnit šel.
Jedno z možných řešení je modul lxml pro Python, HTML soubor pošli na vstup následujícímu skriptu:
#! /usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import sys from lxml import etree parser = etree.HTMLParser() tree = etree.parse(sys.stdin, parser) expr = "//*[local-name() = $name]" pre_elts = tree.xpath(expr, name="pre") for pre_elt in pre_elts: print pre_elt.text
Pokud používáš distribuci založenou na Debianu musíš mít nainstalovaný balíček python-lxml
.
my $text = join "", <STDIN>; my @vnitrky = $text =~ /<pre>(.*?)<\/pre>/sg; foreach (@vnitrky) { print $_; }
sed 's_</pre>_&\n_' SUBOR | sed -nr -e \ '/<pre>/{:a;s_</pre>_&_;tb;N;ba;:b;s_.*<pre>(.*)</pre>_\1_;p}'Najprv rozdelime, aby v kazdom riadku bol najviac jeden tag
pre
. A potom nacitame az po koncovy tag a zobrazime iba obsah ...
sed 's_</pre>_&\n_' SUBOR | sed -nr -e '/<pre>/,/<\/pre>/ { /.*<pre>/s___ /<\/pre>/s___ p }'
sed 's_</pre>_&\n_' SUBOR | sed -nr -e '/<pre>/,/<\/pre>/{ /.*<pre>/s___ /<\/pre>/s___ p }'
sed -n '/<pre>/,/<\/pre>/{s:.*<pre>::;s:</pre>.*::;p}'ale předpokládá se zde, že tag pre skutečně obsahuje nějaké bloky textu, takže se jich nevyskytuje více na jednom řádku.
Tiskni
Sdílej: