Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/(.+) (\d) (\d+) ([+-]?[\d\.]+)/
Mel by se tim testovat kazdy radek souboru na svou formalni spravnost. Chapu to tedy tak, ze prvni sloupecek ma obsahovat jakykoliv retezec, druhy sloupecek jednu cislici, treti sloupecek libovolne cislo. Tohle vsechno jsem si nejak otestoval a melo by to tak byt. Nicmene ta posledni zavorka mi neni nejak jasna. Ja to chapu tak, ze by ctvrty sloupecek mel byt retezec, ktery muze nebo taky nemusi obsahovat + nebo - a dale taky obsahuje alespon jednu cislici nebo tecku. Ovsem to se neshoduje s tim, jak se to chova. Jak mam tedy tu ctvrtou zavorku chapat?
Jen pro prehlednost pridavam jeste vetsi cast kodu pro lepsi porozumeni
while (FILE) { if (not /^\#/) { chomp; /(.+) (\d) (\d+) ([+-]?[\d\.]+)/ or print "Error interpreting line:\n$_\n";}}Mam tedy napriklad jeden radek ktery ve ctvrtem sloupecku obsahuje cisla, ale i pismena a ten projde, nicmene nejaky dalsi radek, ktery obsahuje ve ctvrtem sloupci jinak usporadana pismena s cisly tak ten se uz vytiskne s polu s chybovou hlaskou. Jak je to mozne, podle me by prece mela chybova hlaska vyskocit pokazde, kdyz je obsazeno cokoliv jineho nez + - . nebo cislice
Řešení dotazu:
while (<FILE>) ...
u toho regulárního výrazu chybí ^ na začátku a $ na konci. Takže když matchuje substring, tak to projde.
To první matchuje cokoliv, aby to bralo jenom jeden sloupec, muselo by to být ([^ ]+)
To čtvrté matchuje něco, co volitelně začne +
nebo -
a dále pokračuje jako posloupnost čísel a teček (přičemž obsahuje nejméně jedno číslo či jednu tečku), tedy asi něco jako číslo (které by bylo lepší ([+-]?(\d+(\.\d*)?|\.\d+))
)
A matchuje to i substring, tedy stačí, aby jen část řádku toto splňovala
Tiskni
Sdílej: