Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj
toto je otázka ktorá suvisí s mojimi predošlými dvoma otázkami, snažím sa na nete najisť nejaký návod ale nejako mi to nejde.
Mám array, povedzme image_ar[width][height][4], pričom výška a šírka (obrázka) nie je pevne daná, záleží od obrázka ktorý programu predhodím.
Potrebujem tento array dať ako parameter funkcii - ale ako pointer - aby sa zmeny urobené vo vnútri funkcie odrazili aj v main.
našiel som napríklad tento príklad:
// three dimensions with pointer
void function(int (*a)[20][30]);
int array[10][20][30];
function(array);
ale jednak mi nie je jasné, ako to urobiť, keže ja vopred prvý a druhý rozmer array nepoznám a potom neviem ako by som mal s daným array pracovať. Čítať pozície a vkladať do pozícií...
Takže ešte raz prosím o pomoc a navedenie
vďaka
toto je otázka ktorá suvisí s mojimi predošlými dvoma otázkamiPodle nich bych řekl, že žádné šaškování s polem nepotřebuješ a, jak ti Messa napsal hned v první odpovědi, vystačíš s funkcemi CImg.
#include "cimg/cimg.h" #include "cimg/examples/img/CImg_demo.h" using namespace cimg_library; void func(CImg<unsigned char> &img, int x, int y) { img(x,y) ^= 255; } int main() { CImg<unsigned char> image(data_foot,200,200,1,3,false); CImgDisplay disp(image); while (!disp.is_closed()) { disp.wait(); if (disp.button()) { func(image, disp.mouse_x(), disp.mouse_y()); disp = image; } } return 0; }
class mydata { float *data; unsigned dimx, dimy, dimz; public: mydata(unsigned dx, unsigned dy, unsigned dz) { dimx = dx; dimy = dy; dimz = dz; data = new float[dimx * dimy * dimz]; } ~mydata() { delete[] data; } float& operator()(unsigned x, unsigned y, unsigned z) { return data[y*dimx + x*dimz + z]; // toto je teda asi to, na co ses ptal } }; void func(mydata &d) { float a = d(0,0,0); d(0,0,0) = a; } int main() { unsigned sirka = 10, vyska = 10; mydata d(sirka, vyska, 4); func(d); }
Takže nakoniec som sa rozhodol že to skusim s týmto kódom, vyzerá že to funguje, ale mám otázku ku 'unsigned sirka = 10, vyska = 10' - dobre tomu rozumiem, že výška a šírka môže byť iba do 255?
Ked som do func dal toto:
void func(mydata &d)
{
d(500,10,5)=0.6; // treti parameter akceptovalo 5 ????
cout << d(500,10,5);
}
int main()
{
unsigned sirka = 1000, vyska = 10; // unsigned vs 1000 ????
mydata d(sirka, vyska, 4);
... }
tak nerozumiem prečo to funguje, vid komentáre pri kode...
Keby si sa mi vedel ku tomu vyjadriť - aby som nezačal stavať ten program na niečom čo nepracuje korektne a aby som nemusel neskôr to komplikovane meniť....
Inak, nemal by sa tam niekde vyskytovať takéto niečo: 'x+sirka*y+sirka*vyska*z'. Máš tam nejaké vzorce ale celkom nerozumiem čo majú robiť...
A proč by to fungovat nemělo? Když si nezkontrolujete meze sám, nikdo to za vás neudělá. Ale stejně pořád nechápu, proč tak zarputile trváte na použití pole pro něco, k čemu se vůbec nehodí (reprezentace pixelu). Pokud se chcete C++ opravdu naučit, bez struktur a tříd to nepůjde.
Inak, nemal by sa tam niekde vyskytovať takéto niečo: 'x+sirka*y+sirka*vyska*z
'. Máš tam nejaké vzorce ale celkom nerozumiem čo majú robiť...
Ano, ten index prvku počítaný jako y*dimx + x*dimz + z
je samozřejmě nesmysl, buď by tam mělo být x*dimy*dimz + y*dimz + z
(po řádcích) nebo y*dimx*dimz + x*dimz + z
(po sloupcích). To, co navrhujete vy, by sice fungovalo také, ale považoval bych za vhodnější, aby hodnoty jednoho pixelu byly pohromadě (pokud už tedy z nějakého důvodu trváte na reprezentaci složek pixelu polem).
ako som už povedal - možno ste to prehliadli - C++ sa venujem týžden, jediný iný jazyk ktorý poznám je python a aj ten tak na strednej úrovní. Triedam proste nerozumiem, určite by bolo dobre ich ovládať a raz možno budem, ale teraz potrebujem niečo čo budem mať plne pod kontrolou a budem tomu rozumieť. Ten váš navrh som vybral preto že mu aspon tak na 30 % rozumiem. Dokonca by som ho chcel zmodifikovať takto:
{
if (x >= dimx) {
cout << "Out of scope: x >= dimx" << "\n";
exit (1) ;}
else if (y >= dimy) {
cout << "Out of scope: y >= dimy" << "\n";
exit (1) ;}
else if (z >= dimz) {
cout << "Out of scope: z >= dimz" << "\n";
exit (1) ;}
return data[x*dimy*dimz + y*dimz + z];
}
Skusim isť zatiaľ touto cestou... a dufam že sa už konečne dostanem ku tomu čo ma zaujíma - práca s obrázkami....
Jen pro pořádek: to není můj návrh. :-)
A technická poznámka: chybová hlášení patří na chybový výstup (std::cerr
), ne na standardní (std::cout
).
cerr som upravil, inak technická otázka, hodnoty pre stlpce/riadky/"vrstvy" ak je veľkost definovaná ako 10 su v rozmedzi 1-10. Nie 0-9, správne? Ale v "data" sa ukladajú od nuly, teda tento posledný riadok som upravil tiež:
{
if (x > dimx || x == 0) {
cerr << "Out of scope: x = " <<< "\n";
exit (1) ;}
else if (y > dimy || y == 0) {
cerr << "Out of scope: y = " << y << "\n";
exit (1) ;}
else if (z > dimz || z == 0) {
cerr << "Out of scope: z = " <<< "\n";
exit (1) ;}
return data[x*dimy*dimz + y*dimz + z-1]; // tu som pridal -1 !
}
x
a y
. Pokud to je od nuly do w-1
a h-1
, pak je to v pořádku, pokud ne, musíte tu jedničku odečíst. Co se "z souřadnice", tedy barevných složek pixelu, týká, k tomu už jsem své řekl tolikrát, že mne to už opravdu nebaví opakovat.
To nepůjde, neznámý může být pouze jeden rozměr pole, a to ten první. Jinak by volaná funkce nevěděla, jak adresovat jednotlivé prvky pole, protože k tomu potřebuje znát všechny rozměry kromě prvního.
Jednou možností je předat to takto:
void fce(float (*a)[4], unsigned w, unsigned h)
a ve funkci index pole a
dopočítávat. Případně si rozmyslete, jestli nebude lepší si na to rovnou nenapsat třídu, např. nějak takto (při reprezentaci po řádcích):
struct pixel { float r; float g; float b; float a; }; class image { protected: pixel* data; public: unsigned width; unsigned height; image(unsigned w, unsigned h); ~image() { delete [] data; } pixel*& operator [](unsigned y) { return (data + y*width); } }; image::image(unsigned w, unsigned h) : width(w), height(h) { data = new pixel[w*h]; }
void function(int*** &a)Samozřejmě musíte potom ještě nějak funkci předat rozměry. Pokud byste to ale chtěl opravdu C++, tak si to pole obalíte nějakým objektem, které bude spravovat rozměry i alokace:
#include <boost/noncopyable.hpp> #include <boost/scoped_array.hpp> #include <stdexcept> class Image : private boost::noncopyable { public: Image(const std::size_t width, const std::size_t height) : width(width) , height(height) , data(new int[width * height * 4]) {} class Line; class Pixel { public: Pixel(Line &line, const std::size_t column) : line(line) , column(column) {} int& operator [](const std::size_t color) { if (color >= 4) { throw std::range_error("color >= 4"); } return this->line.image[(this->line.line * this->line.image.width + this->column) * 4 + color]; } Line &line; const std::size_t column; }; class Line { public: Line(Image &image, const std::size_t line) : image(image) , line(line) {} Pixel operator [](const std::size_t column) { if (column >= this->image.width) { throw std::range_error("column >= image.width"); } return Pixel(*this, column); } Image ℑ const std::size_t line; }; Line operator [](const std::size_t line) { if (line >= this->image.height) { throw std::range_error("line >= image.height"); } return Line(*this, line); } const std::size_t width; const std::size_t height; protected: boost::scoped_array<int> data; };
int*** &a
" není reference na třírozměrné pole. I třírozměrné pole je pořád jen posloupnost za sebou narovnaných hodnot. To, co jste napsal vy, je reference na pointer na pointer na pointer na int
.
reinterpret_cast
podle konstantních parametrů, které by měla funkce dostat (nebo se někde jinde dozvědět):
void funkce(int ***&a, const std::size_t width, const std::size_t height, const std::size_t x, const std::size_t y) { int (&image)[width][height][4] = *reinterpret_cast<int(*)[width][height][4]>(a); · · · }
reinterpret_cast
ampersand, má tam být *reinterpret_cast<int(*)[width][height][4]>(&a);
diky za odpovede, tie navrhovane riešenia sú pre mna príliš komplikované, rozhodol som sa že to budem riešiť styrmi jednodimenzionálnymi arrayami a funkcii posuniem aj x*y rozmery obrázka a nejako si s tým poradím. Asi tak nejako (pre jednu array):
void populate (float* aaa, int img_size) {
}
float * ar_R;
ar_R = new float[w_img_size];
populate (&ar_R[0],img_size); // w_img_size je velkost array
V každom prípade vďaka za ochotu...
A1,A2,A3 B1,B2,B3 C1,C2,C3prostě vypadají takhle:
A1,A2,A3,B1,B2,B3,C1,C2,C3A ty jen musíš přepočítat souřadnice na pozici v tom poli. Navíc tady už máš kód, se kterým nemusíš nic dělat a stačí ho obšlehnout.
m3d_action
simuluje tvoj dotaz ako fcii predat maticu na menenie
Tiskni
Sdílej: