OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj,
Na gitorious jsem si "naklonoval" jeden projekt, stáhl si repozitář k sobě a začal dělat úpravy.
Jaký je správný postup jak mít klon aktuální oproti původnímu repozitáři?
Přidal jsem si původní repozitář jako vzdálený a když se tam objeví nějaké nové commity, tak si ho aktualizuji a jeho master brach si sloučím s mým klonem/master větví..
Asi to funguje, ještě jsem nenarazil na konflikt, ale to asi příjde :)
Je nějaký lepší způsob?
Řešení dotazu:
git fetch origin git merge origin/masterpripadne to jde udelat rovnou pres
git pull
U projektů, u nichž nejste v roli správce, je většinou jednodušší, aby vaše hlavní větev stále sledovala větev origin/master a abyste práci prováděli v tematických větvích, jichž se můžete beze všeho vzdát v případě, že budou odmítnuty. Jednotlivé úkoly izolované v tematických větvích mají také tu výhodu, že snáze přeskládáte svou práci, jestliže se průběžně posouvá konec hlavního repozitáře a vaše revize už nelze aplikovat čistě.[1] S. Chacon, Pro Git, (str. 139 v ceskem prekladu, ke stazeni napr. na http://knihy.nic.cz)
git fetch origin
git rebase origin/master
Tím se všechny lokální commity na současné větvi přeskládají úplně nahoru nad vzdálený master. Tenhle způsob dává hezčí a přehlednější historii bez zbytečných merge commitů. Ale přepisuje historii, takže by se neměl dělat na větvích které jsi už nahrál někam jinam.
git checkout master
git pull
git checkout devel
git rebase master
Pri rebasovani navic muzete v commitech trochu poklidit (interaktivni rebase, napr.),
do master branche muzete pretahovat jednotlive commity cherry-pickem atd.
Takže origin/master v mém naklonovaném projektu bude pořád sledovat repozitář s originálem/původním projektem, ok?
V mém klonu si pro vývoj budu dělat branche a v případě potřeby spojím s masterem a odešlu do původního projektu.
Tak?
Tiskni
Sdílej: