Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Zdravím všechny,
potřeboval bych pomoci, jak nahradit příkaz cut -c4- pomocí sedu. Našel jsem si toto
cut -c 10 = sed 's/\(.\)\{10\}.*/\1/'
Díky za nápady.
Řešení dotazu:
$ echo 1234567890 |cut -c4-
4567890
$ echo 1234567890 |sed 's/\(.\{3\}\)\(.*\)/\2/'
4567890
Řetězec se rozdělí na dvě části: \(.\{3\}\) - první tři znaky \(.*\) - zbytek (od čtvrtého znaku až na konec)\2.
$ echo 1234567890 | sed "s/.\{3\}//"
4567890
(nebo samozřejmě pro -c4- sed "s/...//"
).
Zdravim,
aky je zmysel tvojho pocinania, myslim vymeny cut za sed ? Cisto zo zaujimavosti sa pytam a z rovnakeho zakladu som odskusal cut, sed a bash v nasledujucom skripte:
#! /bin/bash
VAR='abcdefgh'
CUT_FUNCTION()
{
local INDEX
while [[ ${INDEX} -lt 1000 ]]
do
echo "${VAR}" | cut -c4- > /dev/null
let INDEX++
done
}
SED_FUNCTION()
{
local INDEX
while [[ ${INDEX} -lt 1000 ]]
do
echo "${VAR}" | sed 's/.\{3\}//' > /dev/null
let INDEX++
done
}
BASH_BUILTIN_FUNCTION()
{
local INDEX
while [[ ${INDEX} -lt 1000 ]]
do
echo "${VAR:3}" > /dev/null
let INDEX++
done
}
time CUT_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
time SED_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
time BASH_BUILTIN_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
A vystup skriptu je :
real 0m1.524s user 0m0.824s sys 0m0.764s ----------------------------------------- real 0m1.630s user 0m3.224s sys 0m1.104s ----------------------------------------- real 0m0.055s user 0m0.056s sys 0m0.000s -----------------------------------------
Niekolkokrat som to spustil a vzdy bol sed najpomalsi. A pokial mozes pouzit bash, tak potom je zrejme, co je pouzit najvhodnejsie a najrychlejsie. Ale mozno mas specificku situaciu, kedy to musi byt sed.
Kazdopadne to ber len ako zaujimavost, ak vobec. Nemal som co na robote, tak to takto vyzera potom. :)
cut ... soubor.txt, sed ... soubor.txt, while read; echo ...; done <souboru.txt).
Tak aby sme boli ferovy, tak som to zopakoval:
#! /bin/bash
SUBOR=subor.txt
CUT_FUNCTION()
{
cut -c4- "${SUBOR}" > /dev/null
}
SED_FUNCTION()
{
sed 's/.\{3\}//' "${SUBOR}" > /dev/null
}
BASH_BUILTIN_FUNCTION()
{
declare LINE
declare -i INDEX
while read LINE
do
echo "${LINE:3}" > /dev/null
done < "${SUBOR}"
}
time CUT_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
time SED_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
time BASH_BUILTIN_FUNCTION
echo '-----------------------------------------'
a vysledok je, ze sed a cut je v rozmedzi 10 az 20x rychlejsi. Vid vysledok:
real 0m0.003s user 0m0.004s sys 0m0.004s ----------------------------------------- real 0m0.005s user 0m0.004s sys 0m0.000s ----------------------------------------- real 0m0.062s user 0m0.044s sys 0m0.008s -----------------------------------------
Takze ano, mas pravdu a chapem, co vravis. Je pravda, ze som to podal dost jednostranne v predchadzajucom prispevku. Avsak je to vsetko o aktualnej situacii. Za predpokladu, ze nas nic nenuti pouzit vyhranenu mnozinu nastrojov, tak pokial by som cital textovy subor, tak pouzijem sed alebo cut. Ale pokial by na vstupe mali byt premenne, tak urcite bash a jeho schopnosti.
Myslim, ze tedka je to dostatocne ferove. :)
LANG=C program.... Příklad ze života:
bash$ head lags 0.00006891027516632080 -0.00000000850478210449 0.00002081826979675293 -0.00000000850478210449 0.00000087157315521240 0.00003280476159362793 0.00004395083016662598 0.00001094384869537353 0.00000000639637908936 0.00000092118244476318 bash$ wc -l lags 500000 lags bash$ time grep "^-" lags >/dev/null real 0m13.539s user 0m13.426s sys 0m0.017s bash$ time LANG=C grep "^-" lags >/dev/null real 0m0.010s user 0m0.000s sys 0m0.007sneb čtení každého utf-8 znak má režii navíc.
Vdaka za tip s LANG=C .
Bolo pekne vidiet vysledky s LANG=C, ale u mna je to zjavne ine:
pato@debian:~$ head -n10 log 24321 28838 22269 15558 14989 9363 25462 1941 393 8833 pato@debian:~$ wc -l log 1000000 log pato@debian:~$ file --mime-encoding log log: us-ascii pato@debian:~$ locale LANG=en_GB.utf8 LC_CTYPE="en_GB.utf8" LC_NUMERIC="en_GB.utf8" LC_TIME="en_GB.utf8" LC_COLLATE="en_GB.utf8" LC_MONETARY="en_GB.utf8" LC_MESSAGES="en_GB.utf8" LC_PAPER="en_GB.utf8" LC_NAME="en_GB.utf8" LC_ADDRESS="en_GB.utf8" LC_TELEPHONE="en_GB.utf8" LC_MEASUREMENT="en_GB.utf8" LC_IDENTIFICATION="en_GB.utf8" LC_ALL=en_GB.utf8 pato@debian:~$ time grep '^0' log >/dev/null real 0m0.063s user 0m0.048s sys 0m0.020s pato@debian:~$ time LANG=C grep '^0' log >/dev/null real 0m0.063s user 0m0.044s sys 0m0.024s
Mam za to, ze chyba je medzi stolickou a klavesnicou. System funguje s utf8 (vid LC_ALL=en_GB.utf8), subor je ascii (obsahuje nahodne cisla generovane bashom) a zlepsenie ziadne. Vedel by si mi povedat, kde robim chybu ?
p.s.: Som si stiahol aj zdrojove kody pre grep. Som to prehladal, ci nahodou sa nezmenila moda, ale stale je tam
setlocale(LC_ALL,"")
co je presne to, co som nasiel aj na http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/unicode.html#activate . Som si len chcel overit, ze to tam nie je nejako napevno nastavene vychodzie kodovanie, ak sa ziadne nenajde nastavene. Ale o tom som presvedceny neni a vzhladom na nalez to zjavne funguje, ako je vysvetlene na odkazovanom zdroji.
mbrtowc pro každý znak kopky sena, nebo snad ještě častější jak demonstruje následující:
bash$ wc lags
100 100 1400 lags
bash$ time ltrace grep "^-" lags 2>&1 | LANG=C grep '^mbrtowc(' | wc -l
11633
real 0m2.217s
user 0m0.563s
sys 0m1.790s
Když si projedete začátek toho ltrace logu tak tam také uvidíte jak pracuje s locale.
(Jo, také jsem si kdysi říkal že nejlepší je si přečíst zdrojáky, ale už jsem v paranoidní fázi... a raději trasuji binárku :)).
WAIT_TIME=$(echo "$MSG1" | cut -c4-) nemá hodnotu 30.30 a to je problém ISO-8859-1 (něco z googlu)Vdaka, som si pozrel aj kompletny log z tej diskusie. Je mozne aj takto:
echo "${MSG1:3}"
teda pokial je ta hatlanina a cas ako vstupny retazec. Co som skusil, tak problem ma s tym retazcom iba cut. Nie ale sed alebo bash.
if ( SoftwareAddBOMAutomaticlyToUTF-8(software) ) //is it a stupid software?
{
bool r = DestroyTheSoftwarePernamently (software); //Protect your PC
SendMessageToTheWorld ("DestroyTheSoftwarePernamently", software); //Help protect others
return r; //return true on protect your PC
}
Tiskni
Sdílej: