Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ty soubory nezavírejte a nechávejte je všechny otevřené. Postupně načtěte řádek ze všech souborů, pokud někde dostanete EOF, soubor vyřadíte a pokračujete dál. Opakujte tak dlouho, dokud vám zbývá aspoň jeden soubor. Vhodnou strukturou pro uchovávání seznamu souborů může být např. spojový seznam.
Problém by mohl nastat jen v případě, že by ten předem neurčený počet mohl být větší než limit na počet otevřených souborů (defaultně bývá 1024). Pak by bylo nutné buď limit zvýšit nebo soubory zavírat, pamatovat si pozice (ftell()
) a obnovovat je (fseek()
).
Děkuji všem za reakci. Dynamickému alokování paměti jsem se chtěl vyhnout, neb jsem to nikdy nepoužíval a moc toho o tom nevím. Co se týká zavírání souborů to zatím z lajdáctví ani nedělám. Vím, že je to špatně. Problém je v tom, že já při prúchodu for cyklem do ukazatele znovu načtu soubor a tím ho v podstatě znovu otevřu to vidím jako největší chybu. Dovolím si sem zaslat zdroják co jsem napsal. Přeci jen jsem začátečník a možná kdybychom se ba vili konkrétně dokázal bych spíš přijít k nějakýmu řešení.
#include #include #include int main(int argc, char *argv[]) { FILE *fr, *fw; int prepsat; int c=0; int i=1; while(argc<3) //kontrola spravnosti vstupnich parametru { printf("Zadal jste nepripustne parametry pro spustení programu!"); getchar(); getchar(); return 0; } if ((fopen(argv[argc-1], "r"))!=0) //ochrana proti prepsani jiz existujiciho souboru { int prepsat; printf("Zadany vysledny soubor jiz existuje.\nPokud jej chcete prepstat portvrdte zadanim cisla 1"); scanf("%d", &prepsat); if (prepsat!=1) { return 0; } else{} } else {} fw=fopen(argv[argc-1], "w"); //otevreni vysledneho souboru pro zapis for (i=1; i<(argc-1); i++) { if ((fr=fopen(argv[i], "r"))==NULL) { printf("Chyba v pri cteni souboru %s", argv[i]); getchar(); getchar(); return 0; } /*else{*/ while (((c=fgetc(fr))!='\n') && (c!=EOF)) //zapis do souboru { fputc(c,fw); } } return 0; }
Není to nijak odladěný, jde mi hlavně o tu myšlenku než o čistý kód s tím už bych si pohrál. Stačilo by tedy tohle nějak modifikovat, nebo je to celý hloupost? Děkuji za vaši ochotu.
Pokud se vám nechce do spojového seznamu, tak to můžete udělat třeba tak jako v příloze. Je to jen nástin, v praxi by bylo potřeba trochu dopracovat řešení chyb a rozmyslet si, jak má vypadat výstup, pokud nejsou vstupní soubory stejně dlouhé.
Pár poznámek k vašemu programu:
else
prázdná, nemusí tam vůbec být.fflush()
, nemáte jistotu, že se výzva na řádku 23 opravdu objeví na terminálu dřív, než se bude čekat na vstup od uživatele.getchar()
po vypsání chyby (nemá-li smyslem být nesmyslné otravování uživatele)./dev/stdout
jsou nepřenositelné).#include <stdio.h> int main(int argc, char* argv[]) { FILE *soubor; /* handle souboru */ int i, /* počítadlo souborů */ c, /* načtený znak */ chyby=0; /* počítadlo chyb */ for (i=1;i<argc;++i) { /* byl-li zadán nějaký parametr, vezmeme jeden po druhém */ if (!(soubor=fopen(argv[i],"r"))) { /* soubor nelze otevřít, vypíšeme hlášení na stderr a přičteme chybu */ fprintf(stderr,"Soubor \"%s\" nelze otevřít!\n",argv[i]); ++chyby; } else { /* soubor je otevřený, tak ho po znacích okopírujeme na stdout */ while ((c=fgetc(soubor))!=EOF) { putchar(c); } /* a potom hezky zavřeme */ fclose(soubor); } } return chyby; }Použití stejné jako u příkazu cat, program také vrací počet chyb který se dá vypsat echo $? Michal Kubeček: k bodu 7 - má to odsazování sice trochu kostrbaté, ale řekl bych že to mělo být podobné jako u mě, narazil jsem na to v jedné staré knížce v ukázkovém programu v Algolu a připadá mi to takhle přehlednější.
Co se stane, když počet souborů, které nelze otevřít bude 256? (btw, tazatel nechtěl "cat", ale chtěl vytisknout 1. řádek ze všech souborů, pak 2., ...)/* soubor nelze otevřít, vypíšeme hlášení na stderr a přičteme chybu */ ... return chyby;
Co takhle metoda KISS - Keep It Simple Stupid:
Simple jistě, o tom není sporu. Ale nemyslím si, že Stupid by mělo znamenat, že program bude dělat něco jiného, než co by dělat měl. :-)
má to odsazování sice trochu kostrbaté, ale řekl bych že to mělo být podobné jako u mě, narazil jsem na to v jedné staré knížce v ukázkovém programu v Algolu a připadá mi to takhle přehlednější.
Proti tomu, že je složená závorka až na dalším řádku, v zásadě nic nemám (i když sám dávám přednost tomu, aby byla na řádku s klíčovým slovem). Ale aby jednou byla pod řídícím klíčovým slovem, jednou o čtyři znaky vpravo a jednou o jedenáct, to ať se na mne nikdo nezlobí, to je prostě chaos. A to ani nemluvím o absurdním odsazení řádků 25-29.
#include <stdio.h> #define MAX 1024 int main(int argc, char* argv[]) { FILE *soubor[MAX+1]; int i,c,ctenych=0,chyby=0; /* ohlídáme přípustný počet parametrů */ if (argc>MAX+1) { /* když počet parametrů překročí limit */ fprintf(stderr,"Tolik souborů nedokážu najednou otevřít!\n"); return -1; /* program skončí chybou */ } /* otevřeme soubory a všechny handle uložíme do pole */ for (i=1;i<argc;++i) { if (!(soubor[i]=fopen(argv[i],"r"))) { fprintf(stderr,"Soubor \"%s\" nelze otevřít!\n",argv[i]); ++chyby; } else { ++ctenych; } } /* zpracujeme je */ while (ctenych) { /* pokud je otevřený aspoň jeden soubor */ for (i=1;i<argc;++i) { /* projdeme celý seznam */ if (soubor[i]) { /* a když zrovna tenhle můžeme číst */ while ((c=fgetc(soubor[i]))!='\n' && c!=EOF) { /* vypíšeme ho na stdout */ putchar(c); } if (c==EOF) { /* pokud jsme narazili na konec souboru */ fclose(soubor[i]); /* zavřeme ho */ soubor[i]=NULL; /* vynulujeme handle abysme ho nezkoušeli číst */ --ctenych; /* a odečteme od počtu otevřených */ } } } if (ctenych) { putchar('\n'); /* a pokud byl zobrazen nějaký znak odřádkujeme */ } } return chyby; }Když se chce vyhnout dynamické alokaci, tak si bude muset vystačit s omezeným počtem souborů. To mi připomnělo CONFIG.SYS, kde se psalo FILES=40
while něco begin příkaz příkaz end
... na prvním řádku budou první řádky všech vstupních souborů na druhém řádku budou druhé řádky všech vstupních souborů ...Tentokrát jsem si to přečetl fakt důkladně
if (c==EOF) { ..... } else { putchar(c); }a vyhodit to if (ctenych) {...} aby tam nebyly řádky navíc.
Tiskni
Sdílej: