Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
int i; double x, dx; double y, dy; double C; // nějaké startovní podmínky x = 5; y = 7; C = 4.55; // dx/dy je lineární. dx = 0.1; dy = 0.05; for (i = 0; i < 1000; i++) { double d = x * y * C; printf("%f\n", d); x += dx; y += dy; }Můj problém je, že bych v tom cyklu chtěl jen sčítat, takto bych si to představoval:
int i; double x, dx; double y, dy; double C; // nějaké startovní podmínky x = 5; y = 7; C = 4.55; // dx/dy je lineární. dx = 0.1; dy = 0.05; // výpočet d a delty, popřípadě delta-delta? double d = x * y * C; double delta = ??? for (i = 0; i < 1000; i++) { printf("%f\n", d); d += delta; }Pro výpočet delty jsem zkusil více možností, jsem si celkem jistý, že tam musí být y*dx*C + x*dy*C, ale něco mi tam chybí. Takže, je tu nějaký zkušený matematik, co by věděl:_) ?
import math def f(x, y, C): return x * y * C x = 1.5 y = 1.9 C = 1.4 dx = 1.5 dy = 1.1 d = f(x, y, C) d_d = x * dy * C + y * dx * C + dx * dy * C d_d_d = dx * C + dy * C for i in xrange(0, 10): a = f(x, y, C) d if abs(a - d) > 0.001: print "a=%f b=%f (FAILED)" % (a, d) else: print "a=%f b=%f (OK)" % (a, d) d += d_d d_d += d_d_d x += dx y += dy
d = x * dy * C + y * dx * C + dx * dy * C d_d = 2 * C * dx * dyTakže uzavřít
import math def f(x, y, C): return x * y * C x = 1.5 y = 1.9 C = 1.4 dx = 1.9 dy = 1.5 d = f(x, y, C) d_d = x * dy * C + y * dx * C + dx * dy * C # První d_d_d = 2 * C * dx * dy # Druhá for i in xrange(0, 10): a = f(x, y, C) if abs(a - d) > 0.001: print "a=%f b=%f (FAILED)" % (a, d) else: print "a=%f b=%f (OK)" % (a, d) d += d_d d_d += d_d_d x += dx y += dy
Šlo o to, abych spočítal průběh té funkce, aniž bych musel dosazovat do f()No dobře, to je popis toho, co děláš. Ale tím, že to popíšeš, to nezačne dávat smysl. Proč nechceš počítat hodnotu funkce, když ji spočítat dovedeš? Je to skoro vždy mnohem jednodušší než numerická integrace -- v tvém případě je to zcela evidentně jednodušší. Jediná důležitá praktická výjimka, kterou znám, je obecný Bresenhamův algoritmus pro rasterizaci algebraických křivek, ale tam je to právě tou diskretizací do rastru. A že to s tou druhou derivací provádí něco smysluplného je zde dáno čistě tím, že Taylorův rozvoj té funkce končí u druhého řádu. Takže ve skutečnosti počítáš přímo zase hodnotu té funkce, akorát ten polynom máš hrozně složitě rozepsaný.
A jinak sorry, ale trvdit o něčem, že to nemá hlavu ani patu když máš k dispozici i zdroják na otestování, je trochu ubohé.Mohu a budu s klidem tvrdit, že to nemá to hlavu ani patu, i kdyby k tomu bylo deset testovacích zdrojáků, pokud nemá hlavu ani patu původní formulace problému.
Ta funkce je taky hodně primitivní, takže sis chtěl asi jen rýpnout ne...?Primitivní funkce je (zhruba řečeno) taková, kterou když zderivuji, dostanu původní funkci. Tato vlastnost není kvantifikovatelná. Buď funkce k dané funkci primitivní je, nebo není, nemůže být více nebo méně primitivní.
S tou druhou derivací to zase takový blábol nebude, protože nehledám parciální, ale úplnou.Děkuji za potvrzení, že to je naprostý blábol. Parciální derivace je derivace podle jednoho argumentu. Totální derivace je pojem, který má smysl, pouze pokud jsou některé argumenty funkcemi dalších argumentů/proměnných. To zde má nastávat konkrétně kde a jak? A i pak se v první totální derivaci vyksytují stále jen particální derivace. Totéž pro totální diferenciál.
Děkuji za potvrzení, že to je naprostý blábol. Parciální derivace je derivace podle jednoho argumentu. Totální derivace je pojem, který má smysl, pouze pokud jsou některé argumenty funkcemi dalších argumentů/proměnných. To zde má nastávat konkrétně kde a jak? A i pak se v první totální derivaci vyksytují stále jen particální derivace. Totéž pro totální diferenciál.Funkce x*y má diferenciál, a diferenciál diferenciálu, já fakt nevím, co je na tom nepochopytelné.
Dokážeš vůbec rozlišit mezi derivací a diferenciálem?Dokážu, ale netvářím se, že to spolu nesouvisí...
Nepochopitelné je, jak tu žonglueš matematickými pojmy.No vidíš, a ty do toho přidáváš elektrárny a mosty. Máš tu nejvíc příspěvků, a trumfl tě ten nejmenší co tu je.
"d" se v jednom kroku zvětší o C*x*dy + C*dx*y (označíme "a") "C*x*dy" se zvětší o C*dx*dy "C*dx*y" se zvětčí také o C*dx*dy, tuto konstantu označíme "b/2" Takže "C*x*dy + C*dx*y" se zvětší o "b"Takže by mělo stačit něco ve smyslu:
d=x*y*C; a=C*(x*dx+dx*y); b=2*dx*dy*C; for(i=0; i<1000; i++) { printf("%f\n",d); d+=a; a+=b; }
d = x^2 * (r^2 - fy^2) + y^2 * (r^2 - fx^2) + x*y * (2*fx*fy)Ale problém jsem měl právě s tím x*y:) Celý kód je zde: http://code.google.com/p/fog/source/browse/trunk/Fog/Fog/G2d/Render/Render_C/PGradientRadial_p.h
Tiskni
Sdílej: