Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Můžeme brát jako procvičeníTakhle výborně jsem se už dlouho nepobavil
Ahoj, zítra píšeme v Pascalu písemkuNo to si si spomenula zavčasu
Dolů vám napíši zadání příkladů:Ako tu už bolo povedané, tvoju prácu za teba nikto robiť nebude. Ak by si ale dala dohromady pár riadkov kódu (a prejavíš tak vlastné úsilie), tak určite dostaneš rady či vysvetlenie, ako to rozchodiť, opraviť a podobne.
1. Přečte ze souboru jména a vypíše je na monitor. ...Tie zadania skutočne nie sú zložité. To čo je potrebné na ich vyriešenie je:
program
, deklarácia premenných, begin
a end
A ten vděk taky není nic moc odměna :-/
program jmena(input,output); var jmeno : string[255]; { maximalni delka cteneho textu } soubor : text; { textovy vstupni soubor } begin assign(soubor, 'c:\jmena.txt'); { prirazeni jmena k souboru na disku } reset(soubor); { otevreme soubor pro cteni } while not eof(soubor) do { dokud neni konec souboru, opakuj... } begin read(soubor, jmeno); { precti jmeno ze souboru a } writeln(jmeno); { vypis jej na obrazovku } end; close(soubor); { zavri soubor } end.
1. cat $@ 2. cp $@ 3. cat "$1" >> "$2" 4. grep '^.\{0,4\}$' $@ 5. (read A; echo $A; cat "$1") | sortV Pascalu příslušným voláním ekvivalentu funkce system()
Tiskni
Sdílej: