Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
fscanf(fr, "%s %s %s %s %s", &retezec1, &retezec2, &retezec3, &retezec4, &retezec5);Můj problém je, že já potřebuju, aby z každého řetězce bylo načteno pouze 5 prvních znaků. Pokud jich je náhodou víc potřebuju, aby byly za pátým znakem useknuty. Definoval jsem si tedy proměné retezec jako pole 5 charů. Žil jsem v domění, že funkce fscanf automaticky řetězec usekne, ale neděje se tak. Pokud je náhodou řetězec delší program spadne. Je to jednoúčelový program a moc programování nerozumím, proto teď nevím moc jak dál. Dá se nějak funkce fscanf nastavit, aby z každého řetězce přečetla pouze prvních pět znaků do první proměné - poté přeskočila na další řetězec a načetla opět prvních 5 znaků do další proměné a tak dále? Předem děkuju za radu.
Řešení dotazu:
#include <stdio.h> #include <string.h> #define STR_MAX 32 #define STR_SIZE 5 #define TO_STR_SIZE "5" #define WORDS_IN_ROW 5 int main(int argc, char *argv[]) { FILE *f; f=fopen("file.txt", "r"); if (f != NULL) { char str[WORDS_IN_ROW][STR_SIZE+1]; int i; for (i=0;i<WORDS_IN_ROW;i++) { fscanf(f, "%" TO_STR_SIZE "s", &str[i]); str[i][STR_SIZE]='\0'; if (i<WORDS_IN_ROW-1) { char c; if ((c=fgetc(f)) != ' ') { char tmp[STR_MAX]; fscanf(f, "%s ", &tmp); } else { ungetc(c, f); } } } for (i=0;i<WORDS_IN_ROW;i++) { printf("%d: %s\n", i, str[i]); } fclose(f); } return 0; }
fscanf(fr,"%5c", &retezec);? NN
char retezec1[MAX_LEN], ..., retezec5[MAX_LEN]; fscanf(fr, "%s %s %s %s %s", retezec1, ..., retezec5); retezec1[5] = ... = retezec5[5] = '\0';C uz jsem dlouho neuzival, ale maji tam skutecne byt ty &?
if (strlen(s) > 5) s[5] = '\0';A nezapomenout pak uvolnit pomocí free().
Tiskni
Sdílej: