Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Tady bude veselo.
Zatím jsem si nevšimnl, že by někomu ublížilo mít rozhled. Když ti řekne 100 lidí nauč se Python, C a Javu, tak to uděláš, protože oni to řekli? Hloupost. Udělej si názor sám pomocí reálných poznatků a pak si to porovnej s ostatníma, zkus si to obhájit nebo si nechat poradit jak dál, rozhodně tě to posune dál.
Nevím proč nenávidíš PHP, ale to je tvoje věc, horší je ta tvoje hláška, že Python není uzpůsoben pro web. O tom bych se od tebe rád dozvěděl víc, jak se to provuje, popřípadě, jak vypadá jazyk, který je uzpůsoben pro web?
Nemám potřebu se hádat, ale tvoje argumenty mě donutily si tady ukomentnout, to nešlo nechat.
Ad API k databázím a Python. Co chtít víc, než SQLAlchemy, co se týče ORM. Jinak jsem nikdy nenarazil na žádný velký problém s mysql-python.
Ad webové frameworky. Python má Django a další bžilion frameworků, ale o to nejde. Důležité je, že můžu použít cokoli od nějakého základního pidi skriptíku co bude něco přes print and fcgi plivat na výstup, přes CherryPy, který nabídne větší komfort, až po Django, kde mám arzenál užitečných věcí, ale za cenu relativní klece možností Djanga a toho, jak jsem schopen a ochoten si ho přiohnout. Netuším co chtít víc, Ruby (a Rails) znám je z rychlíku, nic velkého, nic co by reálně běželo jsem v tom nikdy nenapsal, nelíbí se mi filozofie toho jazyka, nelíbí se mi ten hype který okolo toho kdysi byl (uděláme blog za 10 minut, wheeee) a který doteď doznívá.
Nepodsouvej mi tady ook, zveličuješ a generalizuješ co jsem napsal. Naprosto souhlasím s tím, co napsal yedpodtrzitko níže, vystihl to přesně.
Vlastně netuším, jak odpovědět na odpovědět na otázku jestli Python nebo Ruby. Protože ani jeden nemá žádné kouzlo, žádnou killer feature která by tě přitáhla.
Ovce si nech pro sebe a frajeření taky, protože při rozumech jakými se oháníš, by jsi tohle tvoje dilema měl zvládnout vyřešit sám.
Programovaci rozhled se nepocita na to, kolik umis jazyku, ale jestli je umis dobre.To je klasicky omyl lidi kteri zastydli u sveho pascalu/javy/php/cokolivjezrovnavmode a vidi jine jazyky jen jako jine syntaxe. Jenze on je to casto taky uplne jiny pristup k videni a reseni problemu ktery muze byt daleko snazsi. A i kdyz nebudou, rozhled JE devizou sam o sobe. ESR treba z tohoto duvodu doporucuje aspirujicim zacatecnikum naucit se lisp, protoze "i kdyz v nem nenapisou ani radku, udela z nich lepsi programatory". A ma naprostou pravdu.
Kdyz se naucis 12 realnych jazyku, sice budes cool frajer co ma "rozhled", ale v pulce z nich se po roce ani nezeptas kudy se jde na zachod.To je nesmysl. Zeptej se nejakeho skutecneho multiliguala – rekne ti ze prvni jazyk je tezky, druhy snazsi… paty a sesty uz se da studovat najednou.
Nebo si podle tebe mam rovnou udelat VLASTNI programovaci jazyk?To neni uplne spatny napad. I kdyz by to byla hloupustka ala brainfuck, napsat si vlastni lexer, parser a kompiler jeste nikomu neuskodilo
…doufal jsem ze se mi dostane nejake inteligentni a strucne odpovedi…OKI, tady je: Jestli neumis C, zacni s nim, jeste porad je to lingua franca pocitacoveho sveta. Jestli opravdu _dobre_ ovladas python, vykasli se na ruby a koukni na smalltalk. Pak se mrknes na nejaky zacatecnicky clanek o ruby a hned uvidis v cem je dobre… a v cem neni
;
'. Každý znak navíc, který nepřispívá k čitelnosti programu, nějakým způsobem více či méně vadí.
Dalším důvodem může být třeba i to, že PHP nutí programátora psát za každým příkazem ';
'. Každý znak navíc, který nepřispívá k čitelnosti programu, nějakým způsobem více či méně vadí.
Upřímně, když jsem trochu viděl pravidla pro semicolon insertion v několika jazycích, dospěl jsem k názoru, že povinné ukončování čitelnost programů významně zvyšuje.
Tiskni
Sdílej: