Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
sql = "SELECT columnB FROM something WHERE columnA IN (%s)" % ', '.join(very_long_list) ###### pairs = [] for pair in very_long_list: pairs.append("columnA = %s AND columnB = %s" % pair) sql = 'SELECT * FROM something WHERE %s;' % ' OR '.join(pairs)Pricemz very_long_list je vstup "zvenku" (napr. od uzivatele). Da se tomu nejak vyhnout nebo to vyplyva primo z podstaty jazyka SQL?
Řešení dotazu:
CREATE TABLE pairs (key text, key2 text, nazev text); CREATE INDEX ipairs on pairs(key); CREATE INDEX ipairs2 on pairs(key2); INSERT INTO "pairs" VALUES('ab','ec','abeceda'); INSERT INTO "pairs" VALUES('be','du','beduín'); INSERT INTO "pairs" VALUES('ci','zi','cizinec'); INSERT INTO "pairs" VALUES('de','kl','deklarace');a teď dotaz, kde very_long_list=(ax,be,ci,an):
SELECT DISTINCT nazev FROM (SELECT 'ax' AS klic UNION ALL SELECT 'be' UNION ALL SELECT 'ci' UNION ALL SELECT 'an') AS dotaz JOIN pairs ON dotaz.klic=key OR dotaz.klic=key2;Je to sestavené narychlo a možná to i rychlé bude.
SELECT * FROM tab WHERE a = (SELECT a FROM tab2 WHERE rozumná_podmínka) SELECT * FROM tab JOIN tab2 ON .. WHERE rozumna_podminkaPokud seznam získáváte z jiné tabulky, tak vhodnější bude použít JOIN nebo subselect. Jinak holt není zbytí - pro několik desítek až stovek hodnot v seznamu byste nemusel mít problém. Tisíce až desetitisíce už by mohlo způsobovat problémy - bude záležet na db, kterou používáte a na tom jak moc či málo jí to rozhodí statistiky.
SELECT columnB FROM something WHERE columnA IN (?)a pak před voláním dotazu nastavíte ten parametr na zadané hodnoty. Má to i tu výhodu, že ovladač nebo databáze může tenhle dotaz rozparsovat (a případně i nějak optimalizovat) při prvním použití, a při opakovaném použití už si to jen vytáhne z cache. V Pythonu by to bylo asi takhle:
c.execute('SELECT columnB FROM something WHERE columnA IN (?)', (very_long_list,))Ve druhém případě to takhle jednoduše udělat nejde (když máte proměnlivý počet parametrů), ale pořád bude lepší poskládat za běhu parametrizovnaý dotaz a ten pak naplnit parametry – abyste se vyhnul SQL injection. Připadá mi ale ten druhý dotaz poněkud divný, kdyby bylo jasné, co tím chcete řešit, možná existuje nějaké lepší řešení. Jak se používají
Tiskni
Sdílej: