Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
cislo & 1 == 1
. Při dělení celého čísla celým číslem, dostanu opět celé číslo se zahozeným zbytkem (např. 26/10=2
). Budu-li chtít zjistit sudost čísla pomocí dělení, musím vydělit číslo dvojkou, pak vynásobit dvojkou a porovnat s původním číslem, jestli jsem dostal to samé. Což znamená výrazně vyšší časovou složitost.
Moc pěkné využití bitových operátorů je pro masky. Představte si, že máte nějaký systém, do kterého přistupuje více lidí. Těmto lidem chceme udělovat nějaká oprávnění. Daný člověk oprávnění buďto má, nebo nemá. Žádná jiná možnost není přípustná. Tato oprávnění seřadím v libovolném pořadí. Teď už mi stačí udělat jen to, že každému uživateli přiřadím jedno číslo ve dvojkové soustavě, které bude reprezentovat jeho množinu oprávnění. Na dané pozici bude 1, pokud oprávnění má, a 0, pokud ne. Zjišťování a nastavování oprávnění lze jednoduše implementovat pomocí binárních operátorů při velice nízké spotřebě procesorového času i paměti.
Máte-li dvě proměnné typu char
, můžete na ně bez problémů použít OR. Následující kód tedy bude fungovat bez problémů:
char a = 'A'; char b = 'B'; char c = a | b;
return a*5;
versus return (a<<2)+a;
a při kompilaci GCC už při optimalizaci -O1
z obou zápisů vygeneroval naprosto shodný assembler. Takže myslím, že u toho dělení to bude stejně tak a programátor se nemusí o optimalizaci na této úrovni starat, neboť to za něj udělá překladač.
#define EXECUTE (1 << 0) // 0. bit #define WRITE (1 << 1) // 1. bit #define READ (1 << 2) // 2. bitTaková práva lze potom snadno testovat právě pomocí binárních operací:
if (perm & EXECUTE) { // Lze spouštět } if (perm & (READ | WRITE)) { // Lze číst i zapisovat }Stejně tak je lze i měnit:
perm &= ~EXECUTE; // Nyní je (perm & EXECUTE) vždy nepravdivé, tj. 0. bit je vždy 0 perm |= WRITE; // Nyní je (perm & WRITE) vždy pravdivé, tj. 1. bit je vždy 1
if (perm & (READ | WRITE)) { // Špatně: Lze číst i zapisovat // Správně: Lze číst nebo zapisovat (nebo oboje) } if ((perm & READ) && (perm & WRITE)) { // Lze číst i zapisovat // "moderní" styl // Nemusí být bezpečné, pro masky pouze s jedním bitem! } if (perm & (READ | WRITE) == (READ | WRITE)) { // Lze číst i zapisovat // "klasický" styl // Bezpečné, i pro masky, které mohou mít více bitů (zde díky použití |) // Pokud má maska jenom jeden bit, kompilátor to porování stejně odstraní }
Tiskni
Sdílej: