Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Řešení dotazu:
cislo & 1 == 1
. Při dělení celého čísla celým číslem, dostanu opět celé číslo se zahozeným zbytkem (např. 26/10=2
). Budu-li chtít zjistit sudost čísla pomocí dělení, musím vydělit číslo dvojkou, pak vynásobit dvojkou a porovnat s původním číslem, jestli jsem dostal to samé. Což znamená výrazně vyšší časovou složitost.
Moc pěkné využití bitových operátorů je pro masky. Představte si, že máte nějaký systém, do kterého přistupuje více lidí. Těmto lidem chceme udělovat nějaká oprávnění. Daný člověk oprávnění buďto má, nebo nemá. Žádná jiná možnost není přípustná. Tato oprávnění seřadím v libovolném pořadí. Teď už mi stačí udělat jen to, že každému uživateli přiřadím jedno číslo ve dvojkové soustavě, které bude reprezentovat jeho množinu oprávnění. Na dané pozici bude 1, pokud oprávnění má, a 0, pokud ne. Zjišťování a nastavování oprávnění lze jednoduše implementovat pomocí binárních operátorů při velice nízké spotřebě procesorového času i paměti.
Máte-li dvě proměnné typu char
, můžete na ně bez problémů použít OR. Následující kód tedy bude fungovat bez problémů:
char a = 'A'; char b = 'B'; char c = a | b;
return a*5;
versus return (a<<2)+a;
a při kompilaci GCC už při optimalizaci -O1
z obou zápisů vygeneroval naprosto shodný assembler. Takže myslím, že u toho dělení to bude stejně tak a programátor se nemusí o optimalizaci na této úrovni starat, neboť to za něj udělá překladač.
#define EXECUTE (1 << 0) // 0. bit #define WRITE (1 << 1) // 1. bit #define READ (1 << 2) // 2. bitTaková práva lze potom snadno testovat právě pomocí binárních operací:
if (perm & EXECUTE) { // Lze spouštět } if (perm & (READ | WRITE)) { // Lze číst i zapisovat }Stejně tak je lze i měnit:
perm &= ~EXECUTE; // Nyní je (perm & EXECUTE) vždy nepravdivé, tj. 0. bit je vždy 0 perm |= WRITE; // Nyní je (perm & WRITE) vždy pravdivé, tj. 1. bit je vždy 1
if (perm & (READ | WRITE)) { // Špatně: Lze číst i zapisovat // Správně: Lze číst nebo zapisovat (nebo oboje) } if ((perm & READ) && (perm & WRITE)) { // Lze číst i zapisovat // "moderní" styl // Nemusí být bezpečné, pro masky pouze s jedním bitem! } if (perm & (READ | WRITE) == (READ | WRITE)) { // Lze číst i zapisovat // "klasický" styl // Bezpečné, i pro masky, které mohou mít více bitů (zde díky použití |) // Pokud má maska jenom jeden bit, kompilátor to porování stejně odstraní }
Tiskni
Sdílej: