Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Dej do cronu pod rootem script kterej se bude spouštět 1x za hodinu a bude mít obsah
find / > /tmp/pokus
pak zjisti cat /tmp/pokus | wc -l
udělej generátor náhodného čísla 1-(hodnota wc -l)
no a pak přečti řáek podle náhodného čísla ze souboru /tmp/pokus do proměné soubor
no a ve finále rm $soubor
a o zábavu je postaráno
Pak dej vědět jak script vypadá v bashi , a jak ten samej vypadá v c++.
:)
Zatim sem to nahradil Gwenview, ale není to ono (ikdyž jako plugin má taky opegl prohlížeč), pomalu to startuje, je to takový těžkopádný a dřív to i hrozně padalo a leakovalo, teď je to už lepší, ale pořád nejsem spokojenej. Jediná věc která se mi na tom líbí a je udělaná podle mě opravdu dobře je import fotek z foťáku. To pokud vim ksquirrel vůbec neměl a taková funkcionalita by se opravdu hodila.
Ahoj, zkus aichallenge.org I kdyz to na prvni pohled mozna nevypada, da se na tom pekne ujet a vydrzi to na dlouho.
V kalendari brmlabu mate pristi tyden nejaky seminar o Reprapu, co to je?Pár lidí si pod vedením Josefa Průši staví RepRapy.
Muzu se tam podivat i jako neclen?Určitě, akorát počítej s tím, že tam asi budou jenom reprapisti. Jestli máš zájem i o další projekty, zkus se objevit spíš někdy jindy - typicky v úterý večer na meetup, to tam jsou skoro všichni.
Až na ruby (ale to je věc preferencí) naprosto souhlasím, krom procházek provozuji také vaření a případně následné šlofíky .
Tiskni
Sdílej: