Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#define Jmeno_makra(x, y) \
do { \
příkazy v makru \
} while (0)
error: expected identifier or ‘(’ before ‘do’
error: expected identifier or ‘(’ before ‘while’
Řešení dotazu:
#define BitArray(p, size) \
unsigned long p[(size)]; \
memset(p, 0, ((size) * sizeof(unsigned long))) \
p[0] = size;
Pokud výrazem "globální úroven" myslíš mimo jakoukoliv funkci (včetně main), tak to není oblast, kde se vykonávají příkazy a tudíž tam nemůžeš ani volat fuknkce, přiřazovat atd.; vstupním bodem C programu je právě fukce main().
Nicméně pokud chápu, o co se snažíš, tak to memset je úplně zbytečný a přiřazení zajistí inicializace pole přímo v jeho deklaraci (viz třeba C FAQ list).
Ale pozor na to, že statické pole inicializované nenulovým obsahem ti patrně skončí v celé své délce ve výsledné binárce (pokud se nebude kompiler extra snažit optimalizovat, ale nevím jestli a za jakých podmínek to dělá, gcc standardně ne).
To funguje na lokální úrovni ve funkcích naprosto skvěle.Taky řídící konstrukce jako cykly se v céčku používají jen tam, kde můžeš napsat sekvenci příkazů. Tedy pouze ve funkcích. I kód, který obsluhuje globální proměnné se provádí ve funkcích. Tak je ten programovací jazyk stavěný.
Tiskni
Sdílej: