abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 560 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: kľúč k určeniu rastliny

    1.5.2012 12:40 adrinko | skóre: 22
    kľúč k určeniu rastliny
    Přečteno: 595×
    Ahojte, potreboval by som sa s vami poradiť pri nasledovnej veci. Chcel by som si spraviť kľúč na určovanie rastlín.

    Vyzeralo by to tak že by som mal napr prvú otázku "Aký kvet má rastlina" - pri nej by boli 3 odpovede (žltý, červený, oranžový) a keď si vyberiem červený, určí mi to rastlinu "ruža". Samozrejme som tento príklad veľmi zjednodušil, kritérií a otázok bude viac. Potreboval by som od Vás poradiť, akú logiku by bolo najlepšie použiť v databáze (číselníky k otázkam a odpovediam a tie nejako previazať?). Použitá logika by mala byť vhodná i na ďalšie rozširovanie, teda dopĺňanie otázok a kritérií, aby sa to dalo kedykoľvek doplniť a rozšíriť o nové druhy.

    V zásade táto otázka nie je špecifická pre programovací jazyk ani databázu, lebo je úplne jedno, či to aplikujem na php+mysql alebo python+firebird, alebo iný jazyk... Budem Vám veľmi vďačný za nasmerovanie na správnu cestu. ďakujem!

    Odpovědi

    1.5.2012 13:55 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Správne. Potrebuješ vytvoriť logiku katalogiácie. Teda, správny model databázy s číselníkmi, a k tomu aplikačnú vrstvu obsahujúcu procesnú logiku testov.

    Školský projekt? Dosť pekný námet.
    1.5.2012 22:56 adrinko | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    chlapi vďaka za odpovede. Musím si to nejako premyslieť (tú logiku databázy), lebo zatiaľ mám v tom akurát mišmaš :-) Mohlo by sa to podobať na školský projekt, ale vlastne mi takúto myšlienku vnukol kamoš, s ktorým sme sa bavili, ako by také niečo šlo spraviť a začalo mi to vŕtať v hlave :)
    AraxoN avatar 1.5.2012 14:11 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Myslím, že presne na toto existuje odbor informatiky, ktorý sa nazýva "expertné systémy".
    Josef Kufner avatar 2.5.2012 18:14 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Přesněji data mining (vytěžování dat).

    Pointa je v tom, že si na základě známých dát (popisy identifikovaných kytek) uděláš (natrénuješ) model, který pak bude umět uhádnout neznámou kytku dle popisu.

    Na tvorbu modelu je metod několik a implementace těch algoritmů už existují, takže si je najdi. Mezi ty jednodušší patří například rozhodovací stromy nebo různá shlukování (K-means). Zajímavé jsou také neuronové sítě.

    V první řadě doporučuju vynést data do grafů (viz článek o K-means) a podívat se, s čím máš tu čest.

    Jako lehký úvod by mohly posloužit slajdy z přednášek.

    Také by mohlo být zajímavé vyexportovat popisy květin do e-mailů (mbox) a pustit na to spamassasin.

    A jestli si chceš hrát, tak začni tady.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    xkucf03 avatar 3.5.2012 11:51 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Asi bych to neřešil jako průvodce (posloupnost otázek), ale jako filtr, kde by byly vidět všechny otázky najednou a uživatel by zaškrtával odpovědi a tím by se mu zmenšoval výběr, až by došel ke konkrétní rostlině (nebo několika málo, ze kterých už si vybere).

    Použil bych (více méně libovolnou) SQL databázi. A pak je otázka, jak moc obecně to chceš udělat. Jedna možnost je, že z kritérií (barva květu, tvar listů atd.) uděláš atributy rostliny (sloupečky v tabulce rostlina) a pak budeš mít vlastně jen tabulku rostlin + číselníky (barvy atd.). Druhá možnost je obecnější, vlastnosti rostlin nebudou zapsané jako hodnota sloupečku v tabulce rostlin, ale jako záznam v tabulce vlastností, která bude propojovat rostliny, kritéria a číselníky.

    V prvním případě budeš mít jednodušší a na první pohled srozumitelnější SQL dotazy. Ale zase budeš muset při přidání kritéria měnit i struktury, ne jen data (což ale není takový problém, akorát v aktualizačním skriptu budeš mít kromě INSERT příkazů i nějaké ty ALTER TABLE).

    V druhém případě tabulky měnit nemusíš a můžeš přidávat kritéria klidně i za chodu (nevím, jestli to je potřeba). Bude celé řízené daty, takže se ti z nich vygenerují i formuláře a nebudeš muset zasahovat do kódu aplikace – což jde v prvním případě udělat taky: budeš mít nějaký metamodel aplikace, který bude říkat, jaká kritéria u rostlin sleduješ, a z toho metamodelu vygeneruješ jak databázové struktury (příslušné sloupečky v dané tabulce), tak formuláře a logiku aplikace. Může to být třeba jednoduchý XML soubor, ze kterého všechno ostatní vygeneruješ pomocí XSLT.

    Nebo to udělat komplet v XML (bez SQL) a výběr rostlin filtrovat pomocí XSLT nebo XQuery. Záleží, co je ti bližší a v čem se ti bude líp pracovat. Dat asi nebude tolik, abys musel nějak moc řešit výkon, takže jde spíš o to, jak snadno se bude ten program psát a rozšiřovat.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.