Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Řešení dotazu:
!/usr/bin/perl -w use strict; use warnings; use 5.010; say 'Tento program má jediný účel, sečist čísla. Prosím, zadej čísla a potom (CTRL-d)'; my $soucet; while ( my $cislo = <> ) { chomp $cislo; say "Vložené číslo bylo $cislo"; $soucet += $cislo; } say "Součet čísel je $soucet";
A co je mimo děravej Javy COOL teď ?
JavaScript, Ruby, Python, Java, PHP… Ale Perl je devátý nejpopulárnější jazyk na GitHub.com.
Kalkulačka v Perlu:
#!/usr/bin/perl print("> "); while (<>) { chomp(); print(eval(), "\n> "); }
A není třeba vytvářet něco složitějšího. Mimochodem: Perl je nejlepší jazyk, jen tak dál, pokračuj a uvidíš sám, jak si Perl oblíbíš. Nenech se zastrašit tím, že je údajně out, za zenitem nebo podobnými nesmysly.
use 5.010
a tym si (podla mna zbytocne) specifikoval aka najnizsia verzia perlu musi byt.
Moja verzia tvojho scitania:
#!/usr/bin/perl use warnings; use strict; my $i = 0; while (<>) { $i += $1 if (/(\d+)\n/); # scitaj len vtedy, ak riadok je jedna az viac cifier + \n } print "total: $i\n";@luv: <irony> tak urciteeee</irony>
Tiskni Sdílej: